МОРАТОРИЈУМ ЈЕ ИСТЕКАО, А ГРАЂАНИ СУ НЕЗАДОВОЉНИ: Продужење плаћања дуга могуће уз договор са банком
Тромесечна пауза у отплати кредита је истекла, а незадовољство клијента што ће на тај период платити камату није престало.
Жалбе, што у јавности, што Народној банци, нису уродиле плодом јер је централна банка, као регулатор, остала при ставу изреченом на почетку трајања мораторијума да камата мора да се плати. И не само то. Тврде да она није никакав додатни трошак.
Немачке компаније захватила ВЕЛИКА КРИЗА: Свака пета страхује од ПРОПАСТИ
ЛИСТА НАЈМОЋНИЈИХ ПАСОША НА СВЕТУ: Знате ли на ком месту се налази СРПСКИ?
СРБИЈА НА ЕВРОПСКОМ ПУТУ: Ово су ствари које ће значајно поскупети када постанемо део "европске породице"
- Застој у отплати кредитних обавеза у трајању од 90 дана не производи никакве додатне трошкове за клијента. Ефективна каматна стопа, као универзална и свеобухватна мера укупних трошкова кредита за корисника, за сваки кредит који уђе у мораторијум остаће иста. И у ануитетском плану након истека мораторијума - кажу у НБС.
Додају да, како би олакшала клијентима отплату тих обавеза након периода застоја, НБС је као основни модел препоручила да банке за три месечна ануитета, односно онолико ануитета на колико је примењен застој, продуже период отплате и распореде обрачунату редовну камату на период отплате кредита.
Према њиховом мишљењу, модел који је НБС препоручила не ствара никакве додатне трошкове за клијента и незнатно увећање ануитета након периода застоја резултат је датих могућности клијенту да обавезе настале током периода застоја финансира распоређивањем на продужени период отплате:
- Клијентима је остављена могућност да уколико то изричито захтевају од банке, на пример, зато што имају могућност да измире своје тромесечне кредитне обавезе из периода застоја, измире своје обавезе и на неки од алтернативних начина, а банке су дужне да јасно предоче могуће алтернативне опције - истичу.
Иако се могу чути захтеви да мораторијум и званично буде продужен, НБС очигледно не намерава да да званичну препоруку о томе и упућују клијенте да се договоре с банкама.
- У складу са Одлуком о привременим мерама за очување стабилности финансијског система, банке су имале на располагању регулаторну могућност да, поред мораторијума као обавезне олакшице, понуде клијенту и друге олакшице у вези с отплатом обавеза, попут дужег трајања застоја. Напомињемо да се те друге олакшице уговорене између банке и клијента за време ванредног стања, односно до истека мораторијума, примењују у потпуности на начин како су и уговорене - кажу у НБС.
Застој у отплати обавеза (мораторијум) прописан Одлуком о привременим мерама за очување стабилности финансијског система траје све до истека рока од 90 дана, од када је почео да производи правно дејство за конкретног дужника, али тачан датум његовог престанка није истоветан у свим случајевима.
Подсећања ради, банке су обавештења о понуди мораторијума биле дужне да објаве на својим интернет презентацијама у року од три дана од ступања на снагу одлуке (дакле најкасније 21. марта 2020. године), док је дужник имао рок од десет дана од дана објављивања да ту понуду одбије, а ако то није учинио – сматра се да је понуда прихваћена тог десетог дана.
Мораторијум је почео да производи правно дејство истеком рока од десет дана од дана објављивања понуде банке, а у интересу корисника, банке су омогућиле примену мораторијума и пре истека тог рока (а након објављивања понуде), ако је клијент то изричито захтевао.
По завршетку периода мораторијума, на остатак дуга приписује се редовна камата обрачуната током периода застоја и прави нови план отплате продужен за три месеца. Наведени препоручени модел отплате олакшава клијенту измиривање обавеза насталих за време периода застоја.
Банке су дужне да свим клијентима који су користили мораторијум без додатних трошкова доставе нови план отплате, сачињен на начин којим се обезбеђује потпуна информисаност клијената о свим елементима обавеза и начина њиховог измиривања.
Бакар има "докторат из економије", а његова цена говори куда иде светска привреда
ЗЛАТО СВЕ ЈАЧЕ СИЈА: Ближи се рекорду од 1.900 долара по унци, на Волстриту су веома нервозни
СРБИЈА ИСПРЕД ЦРНЕ ГОРЕ И МАКЕДОНИЈЕ: Ево где се налазимо на листи отворености дестинација!
Правилник о мерама за рад у Србији ступа на снагу 11. јула, а ПОСЛОДАВАЦ је дужан да ОБЕЗБЕДИ ових ОСАМ СТВАРИ
СРПСКИ МАЛИНАРИ СЕ ХВАТАЈУ ЗА ГЛАВУ: Цена добра, али нема РОДА