ПАПРЕНЕ КАЗНЕ за пластичне кесе све ближе, а ево шта кажу ПРОДАВЦИ НА ПИЈАЦАМА: "Или цегери, или..."
Неспремно дочекују нову одлуку.
- Некада смо користили запрежна кола да довеземо робу, а сада имамо дигиталне тракторе. Ја сам 52 године пољопривредник, и мислио да са кесама никад неће бити проблем. Или ће купци почети да носе торбе, па да у њих стављају нашу робу, или ће нам дати папирне кесе - рекла је једна од најстаријих продавачица на пијаци "Зелени венац" поводом забрана коришћења пластичних кеса које ступа на снагу 1. јануара 2020. године.
ОГРОМНА СНИЖЕЊА! Фирст минуте понуде за Грчку никад јефтиније - цела породица може да летује за мање од 400 евра!
КИЛОГРАМ ВРЕДИ ЧАК 300.000 ЕВРА: Ако пронађете ову врсту ПЕЧУРКЕ, постаћете БОГАТИ ПРЕКО НОЋИ!
СРБИЈА ГРАБИ НАПРЕД: Привреда у плусу, БДП ће ПРЕМАШИТИ очекивани план!
Подсетимо, одлуком Града Београда од 2020. године у трговинама, али и на пијацама, биће забрањене пластичне кесе, осим специјалних - биоразградивих. Међутим, иако је до ступања на снагу ове одлуке остало 20-так дана, продавци на београдским пијацама је махом дочекују неспремни. Па чак и помало незаинтересовани.
- Први пут чујем за то! Нико ме није обавестио, нити сам било где прочитао - био је видно изненађен продавац Душан.
Он је сазнао да као алтернативу пластичним врећицама може да користи оне биоразградиве или од папира, на шта је кратко закључио да је "најбоље да купци носе своје цегере".
Душанова колегиница Љиља каже да разуме потребу за смањењем броја кеса, али сматра да заменска решења и нису баш најидеалнија.
- Чула сам за одлуку, али још нисам смислила шта ћу. Прво су ми пале на памет папирне кесе, али шта да радим кад муштерије узму неколико килограма, рецимо, паприке? Па пући ће му та папирна кеса до куће! Не знам. Има времена до првог јануара, чекајте прво да прославимо Нову годину - оптимистична је Љиља.
Њена "комшиница" Миланка за тезгом је већ 30 година. Она каже да се сећа времена када су се и користиле само папине кесе и фишеци од новина, али да су ове пластичне кесе много практичније.
- Ево, на пример, ја продајем ове дулеке. Фино су родили ове године и велики су и тешки. Како ја сад један такав дулек да спакујем у папирну кесу? Најбоље би било да свако има свој цегер, али и тад би требало нешто што би раздвојило сво воће и поврће у торби. Исто тако, како ће људи који иду с посла, а нису понели цегер са собом? - пита се Миланка и додаје да ће сигурно смислити нешто до Нове године, "јер су, ипак, запрећене велике казне".
Поменуте казне стварно могу бити озбиљне. Одлука Скупштине града Београда предвиђа глобе за предузетнике који се оглуше о нови пропис од 75.000 динара, док ће физичка лица плаћати 25.000 динара.
Рибарнице које продају живу рибу, кажу, сигурно неће прећи на папирне кесе.
- Наручили смо биоразградиве кесе и прве би требало да почнемо да користимо већ ових дана. Пошто продајемо и живу рибу, папирне кесе нису биле опција. Ја бих можда увела да се и ове пластичне кесе више наплаћују јер често дођу људи код нас и узму више ових пластичних кеса него што им треба, јер их ми не наплаћујемо - каже Драгица, радница у рибарници.
Једна од продавачица на "Зелењаку", која на својој тезги има и воће и поврће, решење очекује од пијачне управе. Међутим, има и оних који већ спремно дочекују први јануар и примену новог закона.
- Ја већ користим биоразградиве кесе, тако да је мени свеједно да ли ће и када почети примена - рекла нам је једна продавачица.
Србија ЗАБРАЊУЈЕ ПЛАСТИЧНЕ КЕСЕ, а крећу и КАЗНЕ! Због кесице платићете 25.000, а шта ако их носите улицом?
НОВА ДЕОНИЦА БЕСПЛАТНА! Неће бити путарине на ауто-путу "Милош Велики" од Сурчина до Обреновца
Наша највећа житница прети да постане аграрна пустиња: Ево шта саветују стручњаци да се такав сценарио спречи
СКУПЉА РЕГИСТРАЦИЈА ОД ЈАНУАРА: Највеће повећање се очекује за ова ПУТНИЧКА ВОЗИЛА!
Наставља се УВОЗ БЕЗ ЦАРИНЕ из ЕУ у Србију: Додатна олакшица за куповину живе стоке!