Мрачне прогнозе: Цене нафте ће да скачу и не доносе добро!
Водећи произвођачи нафте на Блиском истоку и њихови суседи могли би имати користи од виших цена нафте у 2019. години
Међутим, бројне неизвесности помрачују перспективе раста тог региона, према најновијим пројекцијама Међународног монетарног фонда (MMF).
- Вишеструки и испреплетени ризици могли би да помраче перспективе раста региона МЕНАП (Блиски исток, Северна Африка, Авганистан и Пакистан) - наводи се у економским пројекцијама ММФ-а за тај регион, а преноси ЦНБЦ.
Вртоглави раст акција компанија које легално производе канабис
Међународни кредитор је као ризике идентификовао брже пооштравање глобалних финансијских услова него што је очекивано, ескалацију трговинских тензија које могу да угрозе глобални раст и наштете кључним трговинским партнерима МЕНАП-а, као и геполитичке тензије и преливање регионалних сукоба.
- Поменути ризици могу довести до погоршања расположења на финансијским тржиштима и до веће финансијске волатилности - наводи Фонд, што би "погоршало финансијске изазове за земље са високим нивоом дуга или за оне са великим потребама за рефинансирањем".
Земље произвођачи нафте на Блиском истоку традиционално се ослањају на извоз нафте као на кључни извор прихода владе. Међутим, волатилност на тржиштима нафте услед дисбаланса на страни понуде и тражње, проузроковала је да поједине земље, нарочито у Персијском заливу, размотре диверзификовање сопствене економије и удаљавање од нафте, као и креирање додатних радних места у другим секторима економије.
- Перспективе и растући ризици подвлаче потребу интензивирања напора за подизање привредног раста на нивое који ће генерисати довољно радних места на корист свих - наводи се у извештају.
- У том смислу, државе би требало да прошире приступ финансијама, ојачају управљање, побољшају резултате образовања и унапреде флексибилност на тржишту рада, нарочито у земљама Савета за заливску сарадњу (ГЧ) - оцењује Фонд.
Упркос упозорењу ММФ-а, перспективе привредног раста како извозника, тако и увозника нафте из тог региона, делују снажно, иако благо “нагрижене” недавним поновним увођењем америчких санкција Ирану.
- Генерално гледано, упркос значајно слабијим перспективама за Иран, с обзиром на увођење санкције, земље извознице нафте би требало да порасту по стопи од 1,4 одсто у 2018. години и од 2,0 одсто у 2019. години - наводи се у извештају.