НА БРДИМА ОПЛЕНЦА РАЂА НАЈУКУСНИЈЕ СРПСКО ГРОЖЂЕ: Свака кућа има бар један виноград, а Танасијевићи 50 ари (ФОТО)
Кад је берба и муљање раде сви чланови породице
У селима у околини Тополе свака кућа поседује бар један мали виноград. Узгајање грожђа и прављење вина овде је традиција и преноси се са колена на колено, па се са разлогом овај крај назива још и српска Тоскана. Генерације су одрастале међу виновим лозама и од малих ногу стасавале у спремне мајсторе. Јесен се овде од памтивека прво проводи у берби, а затим и у прављењу вина.
"Будите одважни" - нова акција подршке омладинском предузетништву
ЛИТАР УЉА ПРЕМАШИО 200 ДИНАРА! Економисти откривају да ли нас очекује ново поскупљење хране и када ће раст цена стати
ИНСТАГРАМ И ФЕЈСБУК ОПЕТ У ПРОБЛЕМИМА: Тешкоће у раду пријављује све више корисника ових друштвених мрежа
- Наш виноград се простире на око 50 ари и буде око две тоне грожђа, то су винске сорте, вранац, хамбур, смедеревка. Наше вино специфично је јер правимо купажу са свим тим сортама, тако је мој деда радио и тако волим и ја. Вино не буде превише јако, утоли жеђ и прија, а мало загреје душу. За домаћинство на селу се од давнина сматра да мора имати ракије, масти и вина и ми то поштујемо - рекао је Златимир Танасијевић.
Кад је берба и муљање раде сви чланови породице, док је претакање и флаширање његов део посла. Иако немају регистровану производњу вина, имају сигурну продају и то Танасијевићима много значи.
- Било је година када је солидан приход од продаје воћа и то је наједноставнија и најбржа зарада, обереш, наплатиш и онда се припремаш за следећу годину, имаш зараду да преживиш зиму и уложиш у пролећне радове. Међутим, годинама већ воће је проблематичније продати па смо се одлучили за прераду у ракију и вино, супруга прави likere, дземове, слатка. Кад имам десет тона ракије у мом подруму ја смем да узмем и кредит на пролеће а овако не би смео да се задужим јер не бих имао од чега да вратим - истиче домаћин.
Опленачки крај сличан је Француској, кад година има доста сунца вина су квалитетна, а то доказују бројна врхунска вина баш из ових крајева. Грожђе рађа на осунчаним брежуљцима Опленца и то винима овог краја даје посебну ноту.
- Рад у винограду за мене је посао у коме уживам, кад пробам вино које сам ја направио и кад послужим своје пријатеље. Вино има специфичан буке, ја га ценим да је добро кад га пробућкам по устима и осетим на језику и непцима да је лепо да ми прија, то су оне наше старе сорте грожђа прокупац или смедеревка које дају тај специфичан стари укус - каже Златимир.
У складу са тренутном здравстевном ситуацијом овај виноградар из Тополе поручује да је боље пити вино него лекове.
- Више вина, значи мање бенседина. То вам је проверено тачно. Једну чашу дневно препоручују чак и доктори - закључује кроз осмех Златимир.