НА КОРОНИ СТЕКЛИ ЕНОРМНО БОГАТСТВО: Богатили се док су други остајали без посла (ФОТО)
Елон Маска и Џеф Безос само су нека од имена људи који су увећали своје богатство захваљујући корони
Пандемија је неке предузетнике обогатила, док су други постали још богатији. Док су неке бранше великој кризи, друге су одједном постале јако тражене. Међу победницима су се наши оснивач Амазона Безос као и Елон Маск.
ИСПОВЕСТ РУСКОГ ДОБРОВОЉЦА КОЈИ ЈЕ ПРИМИО СПУТЊИК В: Открио да ли вакцинисање боли и како је његово тело реаговало!
СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО МЕДИТЕРАН: Омиљено српско летовалиште на удару (ФОТО; ВИДЕО)
Оснивач Амазона Џеф Безос је ван сваке категорије. Компанији Амазон за време пандемије иде боље него икад. Цена акције скаче од рекорда до рекорда. Безос, најбогатији човек на свету и пре пандемије, сада је постао још много богатији и има 160 милијарди евра.
Елону Маску је са "Теслом" успело да прави аутомобиле, али да га вреднују као технолошку компанију. Његова компанија је профитирала од полета који је пандемија на берзи изазвала око свега што има везе са технологијом. Предузетник рођен у Јужној Африци недавно је претекао Била Гејтса и са богатством које се тренутно процењује на 110 милијарди евра, креће се према врху на којом је Безос.
Рад од куће у време пандемије је велики благослов и за Ерика Јуана. Оснивач платформе за комуникацију Зум, дошао је у САД из Кине када је имао 27 година. После неколико година за ВебЕкс, основао је сопствену видеоплатформу и 2019. отишао на берзу. Цена акције Зума је експлодирала. Нето вредност љубитеља кошарке Јуана процењује се на 16 милијарди евра.
Затворене теретане и ограничење контакта ишли су Џону Фолеју на руку. Он је 2013. био почетник и покушавао да дође до капитала за његове умрежне справе за вежбање - данас га инвеститори засипају. Цена акције фирме Пелотон се од почетка пандемије утростручила и неочекивано учинила скоро 50-годишњака милијардером.
Шопифај је софтвер који омогућава продавцима да сами креирају интернет продавнице и повежу се са фирмама које се баве логистиком. Тобијас Литке стоји иза концепта. Родом из Кобленка, 2002. емигрирао је у Канаду и почео - у гаражи. Шопифај је сада највреднија канадска компанија. Цена акције се више него удвостручила од марта, а богатство 39-годишњака процењује се на 7,5 милијарди евра.
Вакцина против короне коју је развио БиоНТек из Мајнца, фирма чији је суоснивач и власник Угур Сахин, прва је у Европи добила одобрење за масовну употребу. То значи да је Сахин, који се доселио из Турске, не само одједном постао светски познат, већ се и изузетно обогатио. Вредност његових акција се процењује се на преко две милијарде евра.
ХелоФреш је фирма која предлаже шта да кувате и доставља пакет са свим састојцима. Од почетка пандемије - профит је више него утростручен, продаја више него удвостручена - према тромесечном билансу почетком новембра. Суоснивач и деоничар Доминик Рихтер профитира од затворених ресторана и тренда ка кувању код куће. Још није миљардер, али већ има праве састојке - и за то.
Пандемија и Амазон нису учинили богатијим само Џефа Безоса - MekKenzi Скот, његова бивша супруга, такође је добро зарадила захваљујући свом пакету акција. Сада је на првом месту на листи најбогатијих жена на свету - са богатством које се процењује на скоро 60 милијарди евра.