На снажном економском удару: Ову земљу чека НАЈВЕЋА КРИЗА ОД ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА?
"Иста слика, исти наслов, другачији индекс"
Корона је оставила значајан негативан траг на немачки извоз, јер је он пао на најнижи ниво од поновног уједињења земље 1990. године.
Извоз европске тзв. "локомотиве" је у марту опао за 11, 8 одсто јер су њени главни трговински партнери, попут Италије и Кине већ били у карантину.
ГРЧКА ЗАПОЧИЊЕ ДРУГИ ТАЛАС ПОКРЕТАЊА ЕКОНОМИЈЕ: Више од 220.000 запослених се враћа на посао
"ЗАРАЗА РЕЗУЛТАТ БОЛЕСНОГ СИСТЕМА" Немачки кланичари ДИГЛИ ГЛАС због вируса
ОД ФАРМЕ СВИЊА ДО ЛАНЦА СУПЕРМАРКЕТА: Овако је изгледао развојни пут породице сингапурских милијардера
Према подацима државног завода за статистику, извоз је у марту износио 108,9 милијарди евра, а увоз је смањен за 5,1 одсто, на 91,6 милијарди евра.
С обзиром на разлику у паду увоза и извоза, буџетски суфицит земље, који су више пута критиковала међународна тела и треће земље, смањио се на 17,4 милијарде евра са 22,3 милијарде евра.
Немачка влада предвиђа да ће економија, која је снажно зависна од извоза, ове године склизнути у рецесију од 6,3%, упркос изузетно издашном пакету подршке у износу од 750 милијарди евра, који је усмерен на надокнаду економског утицаја кризе. Слична рецесија догодила се у земљи последњи пут од краја Другог светског рата.
Што се тиче опоравка немачке економије, многи економисти очекују да ће то зависити од опоравка њених трговинских партнера, попут Кине и САД. Чини се да на то утиче и мартовски извоз, јер је Немачка увела рестриктивне мере тек крајем месеца, али Италија и Кина, њени главни трговински партнери, били су у карантину већ неколико недеља.
- Међузависност међународне економије биће погубна за извоз током кризе - изјавио је Александар Кругер.
Последње статистике о немачком извозу употпуњују већ злослутну слику највеће европске економије, која је била у једанаестој узастопној години раста. Већ током недеље објављени су индекси индустријске производње и наруџбине фабрика, које су биле у малим историјским подацима.
- Иста слика, исти наслов, другачији индекс - објавио је на Твитеру Карстен Брзески, економиста из ИНГ банке, позивајући се на тренд пада свих економских показатеља широм света.
Наравно, вреди приметити да се релевантна индустрија суочила са падом потражње и пре процеса короне због глобалних трговинских немира. Стога се показало да немачка економија у суштини зависи од домаће потрошње и владине потрошње.
Међутим, након увођења рестриктивних мера, издаци домаћинстава такође су се значајно смањили. Према подацима компаније за истраживање тржишта ГфК, трећина Немаца планира да смањи потрошњу у блиској будућности. Поред тога, 33% Немаца предвиђа да ће се њихова економска ситуација погоршати у наредних 12 месеци, што ће ометати опоравак потражње, а тиме и немачке економије.
- Нова норма се састоји од тешке економске ситуације и мале потрошње - наводе економисти.
ПОВРАТАК У СРБИЈУ МОЖЕ СКУПО ДА ВАС КОШТА: Ово су цена обавезног теста на вирус у земљама у које НАЈЧЕШЋЕ ПУТУЈЕМО
Европски комесар за привреду уверава: Позајмице из Механизма под ПОВОЉНИМ условима
ХРВАТИ НА ЗАЧЕЉУ ЕУ: Половина грађана НЕМА НОВЦА за сахрану најближих
ТРЖИШТЕ НЕКРЕТНИНА СЕ ЛАГАНО БУДИ: Ево да ли ће након вируса појефтинити ЦЕНА КВАДРАТА у Србији?
ДОСАД ЈЕ БИО НЕПОГРЕШИВ: Ево шта угледни професор финансија предвиђа за 2021. годину