НА ВРХУНЦУ СЕЗОНЕ КОМШИЈАМА ТУРИЗАМ ПУЦА ПО ШАВОВИМА: Посла преко главе, за ово занимање плаћају 1.000 евра!
Људи једноставно не стижу на све стране, а посла је преко главе
Незапосленост у Хрватској дефинитивно више није проблем, а радници недостају на подручјима попут Кордуна и Баније, Like и Горског котара, а чим се туризам пробудио, и на Јадрану се опет показао мањак запослених свих профила - кувара, рецепционера, конобара, собарица и чистачица, возача и трговаца.
Вучић неће оставити на цедилу раднике! Ускоро ће изаћи с решењем великог проблема
НА ЛЕТОВАЊЕ ОТИШЛО ОКО 400.000 ТУРИСТА: Закон јасно каже - ко може да превози путнике и како проверити агенцију?
ШАРЕНОЛИКО НА ТРЖИШТУ КРИПТОВАЛУТА: Ево колико од јутрос вреде најпознатији дигитални новчићи
Мајстора нема ни за лек, а ако вам се догоди било какав квар на острву можете се поздравити с поправком до септембра или октобра.
Људи једноставно не стижу на све стране, а посла је преко главе, пише Слободна Далмација.
На врхунцу сезоне туризам пуца по шавовима. Резервације стижу у последњи трен. Нико се није припремио за овакву навалу гостију па су последњих дана неретке ситуације у којима странцима нема ко да пружи услуге смештаја, чартера или рентакара, а у многим ресторанима, због мањка радне снаге, наруџбине једва стижу на време.
Није више проблем ни у ниској цени радне снаге. Рекордне 2019. године куварима, као дефицитарном и због природе посла цењеном кадру, плате су осетно порасле, али свеједно их фали јер их траже и овде и у иностранству, а за доброг главног кувара не жали се новца.
Прање посуђа у кухињи и особље које помаже кувару, послови за које нису потребна посебна знања већ само добра воља, плаћају се и по хиљаду евра (осам хиљада куна) нето, али свеједно недостаје оних који би радили на тим позицијама.
- Што се наше угоститељске понуде тиче, али и генерално гледајући цело услужно сектор, ми тај посао знамо да радимо и радимо га из године у годину све боље. Сликовито речено, у гастрономији ми нисмо најбољи, али играмо Лигу првака. И то је позната ствар и изван наших граница. Зато наши кувари, конобари, али и фризерке, масери, трговци..., добијају боље понуде из Европе, па проверено добар кадар завршава у Немачкој или Ирској - каже Иво Врдољак, власник познатог сплитског ресторана.
Врдољак је мишљења да се одлазак радне снаге преко границе може зауставити само паметном и систематском државном политиком.
- Немам, срећом, тај проблем, јер сам на време окупио добар тим, али део послодаваца у Хрватској принуђен је да запосли било коју радну снагу јер једноставно не може да бира. Несхватљиво је да из наших средњих школа па и с факултета, долазе младе девојке и младићи који једва шта знају о послу за који су се школовали. Уместо да уче о угоститељству, решавали су задатке из математике који би и мени, који сам био врсни математичар и одлазио на такмичења задавали муке - каже Врдољак.
Додаје да Европа с једне стране бољим платама мами најбољи кадар свесни да те послове радимо боље него они, јер у угоститељству због туризма Хрватска има више искуства, рецимо, него Немци, а с друге стране, школство се није прилагодило тржишту рада.
Послодавци троше изузетно много времена да би младост након школовања оспособили за одређене послове који су им потребни, указује он.Врдољак не мисли да је проблем у сезоналности туризма, јер зими нема потребе за толиком радном снагом као у летњим месецима, већ у приступу послу.
- Ствари су прилично једноставне. Ако некоме стварно треба радно место, плата, а ако од тога егзистенцијално зависи јер нема других прихода, онда му сигурно неће бити важно колико ће дуго радити, него ће одмах прионути послу. Држава не сме да дозволи да незапослени примају накнаду на Заводу за запошљавање и раде на црно. Но, то се не решава драконским казнама, него стварањем стимулативне пословне атмосфере у којој ће такво понашање постати изузетак, јер се оно, једноставно, неће исплатити - закључује Врдољак.