НАЈАВЉЕНИ ДОЛАЗАК ПРАВЕ ЗИМЕ, МУКА ЗА ГРАЂАНЕ! Ево како да вам рачуни за струју буду мањи - можете УШТЕДЕТИ на овај начин
Ниске температуре, долазак зиме, поскупљење струје и грејања су муке које муче многе грађане.
Они који имају етажно грејање имају ту могућност да сами контролишу како температуру, тако и доба дана и године када ће га и колико укључити, за разлику од оних с централним грејањем. А у томе им помаже вентил с бројкама, углавном од нула до пет.
Момировић: Пролом вода је бренд Србије, не само топличког округа
У кафани Сложна браћа Нова година за памћење! СУПЕР ЗАБАВАН ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ, АЛИ И ПРАЗНИЧНИ ЈАНУАР НА СУПЕРСТАР ТВ
Међутим, да ли знате шта тачно означава сваки од тих бројева на на вентилу и како уз њихову правилну употребу можете додатно да уштедите? Наиме, бројеви означавају колика ће температура бити у просторији, а не колико су "врући" радијатори, тако се сваки број на вентилу подудара с температуром просторије коју ће постићи:
0 = 0°Ц (искључен) * = 7°Ц (познатије као пахуљица) 1 = 10°Ц 2 = 15°Ц 3 = 20°Ц 4 = 25°Ц 5 = 30°
Главна предност ових бројки и могућности подешавања је што ћете додатно уштедети новац само ако их правилно користите. Стручњаци саветују да током зимских месеци свој етажни радијатор подесите на 2 или 3 у мањим просторијама. Ако уђете у просторију која је хладна, а радијатор ради, оставите га на миру и немојте да га подешавате. Пустите га да ради свој посао и допустите му да загрева просторију у складу с тим. Такође, они који су ван куће на неколико дана, стручњаци саветују да радијаторе држе на најнижем броју, тачније на пахуљици (*) како би се они укључили накратко, ако температура падне испод седам степени. За крај, савет је да не подешавате вентил на петицу, јер то значи да радијатор неће престајати да пушта топлу воду све док просторија не достигне 30 степени.
Разлика између етажног и централог грејања
Често се јављају недоумице у вези са централним односно етажним грејним системима, јер се они сматрају синонимима. Оно што је и једном и другом појму заједничко, јесте то што подразумевају производњу топлотне енергије у централној јединици система, која се потом спроводи до грејних тела, тј. радијатора. Ипак, под централним грејањем се најчешће подразумева систем „на даљину", где су градске топлане посредници, док се етажним сматра поставка у којој је централни котао у склопу стамбене јединице. Постоје различити типови котлова у зависности од врсте огрева који користе и могу бити електрични, гасни, на течна или на чврста горива.