ВЛАДА УСВОЈИЛА БУЏЕТ: Најмањи дефицит у историји
Влада Србије усвојила је Предлог закона о буџету за 2017. са најнижим предвиђеним дефицитом у историји државе Србије.
Како се наводи у саопштењу Владе Србије, предвиђени дефицит је 1,7 одсто БДП-а.
Влада Србије одлучна је да и у наредној години обезбеди привредни раст и бољи живот грађана, наводи се у саопштењу.
Усвојен сет закона о буџету Влада Србије упутила је у Народну скупштину Србије на разматрање.
Влада Србије усвојила буџет за 2017. годину
Министарство финансија прецизирало је да су предлогом буџета планирани приходи у износу од 1.092,9 милијарде динара, а расходи у износу од 1.162 милијарди динара.
Планирани фискални дефицит на нивоу републике за следећу годину је, наиме, 69,1 милијарду динара, што је за 52 милијарде ниже од дефицита који је био предвиђен буџетом за ову годину, истиче Министарство финансија.
Дефицит је мањи упркос томе што су по први пут у расходе буџета Републике укључени сви пројектни зајмови, као и расходи „Коридора Србије" у укупном износу од 43,5 милијарди.
Приходи буџета од наплате пореза, како је предвиђено, износиће 916,8 милијарди динара, од чега је наплата ПДВ-а 466 милијарди.
Буџет за наредну годину је планиран на основу прогнозе да ће у 2017. години реални раст БДП-а износити 3,0 одсто, БДП дефлатор 1,6 одсто а индекс потрошачких цена на мало 2,4 одсто.
Влада Србије претходно је усвојила и Фискалну стратегију за 2017. годину са пројекцијама за 2018. и 2019. која претходи изради Нацрта закона о буџету за 2017. годину који ће, како је планирано, бити пред посланицима током овог месеца.
Основни циљеви у наредном средњорочном периоду фокусирани су на одржавање макроекономске стабилности, даље спуштање нивоа дефицита на одржив ниво уз наставак примене мера фискалне консолидације, као и наставак смањења учешћа јавног дуга у БДП које је започето у 2016. години, а све у склопу наставка спровођења аранжмана са Међународним монетарним фондом.
Захваљујући успешним мерама фискалне консолидације створен је простор за повећање пензија и плата у делу јавног сектора, чиме се обезбеђује раст расположивог дохотка и животног стандарда становништва, али тако да се не угрозе планирани циљеви фискалне политике.
ЉАЈИЋ: Буџет за 2017. годину мањи, ал смо се уклопили
Приоритет остаје и успостављање пореског система који стимулативно делује на привредну активност и запошљавање, обезбеђује већу ефикасност наплате пореза и смањење сиве економије.
Фокус ће бити и на јачању стабилности и отпорности финансијског сектора, отклањању препрека привредном расту и подизању конкурентности спровођењем свеобухватних структурних реформи, наставку реформи јавних предузећа, као и подизање укупне ефикасности јавног сектора.