СМАЊЕНА РЕФЕРЕНТНА КАМАТНА СТОПА: Народна банка Србије је увек ту да подржи домаћу економију и грађане
Помно прате глобална кретања и њихов утицај на домаћу економију
Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је данас да снизи референтну каматну стопу за 25 базних поена, на 1,25 одсто, настављајући тако са ублажавањем монетарне политике.
ОНИ ПОЗНАЈУ СВАКИ ЋОШАК СРБИЈЕ! Ево које дестинације препоручују - а ону коју сматрају најлепшом, мало ко је посетио
ПРОСЕЧНА ПЛАТА 127.000 ДИНАРА: ИТ сектор води Србију у СВЕТЛУ БУДУЋНОСТ
ПРОСЕЧНА ПЛАТА 127.000 ДИНАРА: ИТ сектор води Србију у СВЕТЛУ БУДУЋНОСТ
ЛОША ВЕСТ ЗА ГАСТАРБАЈТЕРЕ: Немачка отвара границе само за сезонске раднике из ЕУ
Како је саопштено из НБС, Одбор је приликом доношења те одлуке имао у виду да размере кризе у свету изазване ширењем вируса Ковид-19 захтевају додатну подршку монетарне политике домаћој економији, да би се ублажили негативни ефекти кризе и подстакао привредни раст у наредном периоду.
На седници је оцењено да је Србија, захваљујући претходно донетим мерама знатног ублажавања монетарне политике, фискалним подстицајима и одговорном вођењу економске политике, ову кризу дочекала у знатно повољнијој макроекономској позицији него претходне кризе. На тај начин је отворен простор да се додатно повећа експанзивност монетарне политике и пружи подршка привредном опоравку земље, наводе из НБС.
Истиче се да је одлука о додатном смањењу референтне каматне стопе донета у условима обезбеђене ниске и стабилне инфлације, чије је успоравање настављено и у априлу, на 0,6 одсто међугодишње, у складу с очекивањима НБС.
Према оцени Извршног одбора НБС, инфлација би у остатку године требало да се креће око доње границе дозвољеног одступања од циља (3 одсто плус/минус 1,5) у условима ниже агрегатне тражње, као и нижих увозних цена, укључујући и цене нафте.
Постепено приближавање инфлације централној вредности циља очекује се у средњем року, чему би требало да допринесе опоравак тражње, подстакнут мерама монетарне и фискалне политике, оцењује централна банка.
НБС напомиње да је ширењем вируса корона светска привреда уведена у рецесију без преседана и да је све извесније да ће њено отварање бити постепено, што је утицало да бројне централне банке доносе нове мере за подстицање бржег опоравка.
- За нас је посебно важан опоравак зоне евра, који би требало да буде подстакнут недавно донетим додатним мерама Европске централне банке, којима се повећава ликвидност и пружа подршка повољним условима финансирања - наводи се у саопштењу.
Даље се додаје да је Извршни одбор имао у виду и да се због лошијих изгледа за глобални привредни раст очекује да ће цене примарних производа на светском тржишту, пре свега цене нафте, остати на релативно ниском нивоу и у наредном периоду.
Такође се напомиње да је готово извесно да су се највећи ефекти кризе, као и у већини других европских земаља, у Србији осетили у априлу, али и да ће у наредним месецима уследити опоравак, подстакнут предузетим мерама, који ће водити расту бруто домаћег производа у 2021. години од најмање 6 одсто, без угрожавања ценовне и финансијске стабилности.
Извршни одбор сматра да ће пуна координација мера монетарне и фискалне политике бити настављена, што ће омогућити смањење евентуалних даљих негативних утицаја из међународног окружења.
НБС поручује да ће и даље пажљиво пратити глобална кретања и њихове импликације на домаћу економију и инфлацију и благовремено реаговати како би очувала постигнуту ценовну и финансијску стабилност и допринела расту наше привреде на одрживим основама.
Наредна седница Извршног одбора на којој ће бити донета одлука о референтној каматној стопи одржаће се 9. јула.
ПРОБИЈЕН ТУНЕЛ "СТРАЖЕВИЦА" на обилазници око Београда: Завршетак радова за мање од две године
ВУЧИЋ У НИШУ: Председник отворио Научно-технолошки парк - "Много смо уложили, и поносни смо на то" (ФОТО)
ПОСАО ЗА ЈОШ 1.000 НИШЛИЈА! Инсвестиција вредна 60 милиона евра обрадовала грађане
МИЛЕ ДНЕВНО ЗАРАДИ 5.000: Овај Панчевац (42) је развио уносан бизнис, нема улагања, а новац само капље
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ОНЕ КОЈИ ЖЕЛЕ ДА СЕ БАВЕ СЕОСКИМ ТУРИЗМОМ: Отворен конкурс за БЕСПОВРАТНЕ 2,3 милијарде