НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ ОБЈАСНИЛА: Ево шта морате да знате ако пристанете да не плаћате рату кредита током ванредног стања
Народна банка Србије (НБС) објавила је на свом сајту документ са примерима шта тачно подразумева застој у отплати кредитних обавеза.
НБС објашњава да клијенти који прихвате застој (мораторијум) у отплати немају обавезу плаћања својих кредитних обавеза, ни по основу камате ни по основу главнице, у наредних 90 дана.
У СРБИЈИ БЕЗ ПОСЛА ОСТАЛО 892 ЉУДИ: Ево шта треба да урадите уколико вам послодавац да отказ у току ванредног стања
ПРОПАЛА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА У СРБИЈИ? Познато шта се дешава са БЕСПЛАТНИМ ВАУЧЕРИМА
Застој у плаћању могу користити привредна друштва, предузетници и грађани, по основу својих кредитних обавеза - стамбени кредити, потрошачки и готовински кредити, кредитне картице и позајмице по текућем рачуну.
"За сва привредна друштва и предузетнике у већој мери погођене тренутном ситуацијом ово је прилика да одложе плаћање својих обавеза док тешка ситуација траје, да тако избегну могућност да дуговања постану доспела и на тако доспела дуговања обрачунава затезна камата", кажу у НБС. За привредна друштва и предузетнике у одређеној мери погођене тренутном ситуацијом ово је могућност, наводе у НБС, да се комотније осећају у финансијском смислу зато што ће одлагањем плацања обавеза добити додатну ликвидност за своје пословање.
За грађане погођене тренутном ситуацијом, додају, застој пружа могућност да своје умањене приходе или повећане трошкове бар ублаже тиме што не морају да плате своје ануитете по основу кредитних обавеза али и да не морају да се, kattu, у овако тешкој ситуацији баве активностима везаним за плаћање месечих рата.
"Иако се мораторијум односи на све клијенте, клијенти који се не осећају погођеним тренутном ситуацијом, имају релативно стабилне приходе, могу да наставе да плаћају своје кредитне обавезе без коришћења мораторијума", качу у Централној банци.
Објашњавају да застој у отплати обавеза не значи отпис или отпуст тромесечних кредитних обавеза клијента - обавеза по основу кредита које се односе на период застоја (три месечна ануитета) морају се измирити по истеку периода застоја. Истичу да застој у отплати кредитних обавеза у трајању од 90 дана не производи никакве додатне трошкове за клијента - ефективна каматна стопа, као универзална и свеобухватна мера укупних трошкова кредита за корисника, за сваки кредит који уђе у мораторијум остаће иста, и у ануитетском плану који ће корисник добити након мораторијума.
Како би олакшала клијентима отплату, Народна банка Србије је као основни модел препоручила да банке три месечна ануитета додају на крај периода отплате продужавањем периода отплате за три месеца и распоређивањем обрачунате редовне камате на период отплате кредита, кажу у НБС.
Објашњавају да уколико би клијент по истеку периода застоја имао могућност да измири своје тромесечне кредитне обавезе из периода застоја, његов ануитет након периода застоја остао би непромењен али би месечне обавезе које доспевају у првом месецу по истеку периода застоја (четврти месец од сада) биле енормно увећане (четири пута четири месечна ануитета).
"Модел који је НБС препоручила не ствара никакве додатне трошкове за клијента и незнатно увећање ануитета након периода застоја резултат је датих могућности клијенту да обавезе настале током периода застоја финансира распоређивањем на продужени период отплате".
Одлуком НБС клијентима је остављена могућност да са банком договоре и неки други (алтернативни) начин отплате својих обавеза након истека периода застоја, уколико процене да је то прихватљивије за њих.
Основни модел за примену Одлуке НБС - три ануитета из периода застоја се додају на крај отплатног периода продужетком отплатног периода за три месеца. Циљ је да се месечне обавезе по истеку застоја превише не оптерете дугом по основу ануитета из периода застоја.
"Ануитет након периода застоја се минимално увећава због распоређивања обрачунатих обавеза из периода застоја на преостали период отплате", наводи се у документу НБС.
НБС нуди могуће алтернативне моделе где ануитет остаје исти али целокупне тромесечне обавезе из периода застоја падају на терет клијента одмах по истеку застоја. У првој варијанти да по истеку застоја (четврти месец) клијент плати ођедном сва три ануитета из периода застоја (главницу и камату), а у другој да по истеку застоја (четврти месец) клијент плати само камату која се односи на период застоја. Из НБС указују да су банке обавезне да клијенту понуде основни модел, а други модели су могуци само на изричит захтев клијента.