Народна банка Србије донела нове мере због корона вируса
Гувернер је истакла да је та одлука у складу са повољним кретањима у домаћем окружењу.
Извршни одбор Народне банке Србије је на данашњој ванредној седници одлучио да смањи референтну каматну стопу за 50 базних поена на ниво од 1,75 одсто како би подржао привредни раст Србије у изазовима које доноси корона вирус, саопштила је гувернер НБС Јоргованка Табаковћ.
ПАПИРНИ НОВАЦ СЕ ЗАБРАЊУЈЕ И СПАЉУЈЕ? Уведена још једна мера у свету против корона вируса
Подршка економији због короне: 39 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА субвенција привреди!
ГРАЂАНИ, РОК ЈЕ ДО 1. ЈУЛА: Нови закон предвиђа ОШТРЕ САНКЦИЈЕ ако закасните са пријавом
- Донесећи такву одлуку, НБС благовремено и на адекватан начин реагује на појачану неизвесност у међународном окружењу изазвану ширењем корона вируса, што је у складу са активностима које предузимају и друге централне банке у свету - рекла је Табаковић на ванредној конференције за медије у НБС.
Гувернер је истакла да је та одлука у складу са повољним кретањима у домаћем окружењу.
- Смањењем референтне каматне стопе у условима ниских инфлаторних притисака, НБС додатно подржава кредитни и привредни раст - рекла је Табаковић.
НБС је истовремено, према њеним речима, одлучила да сузи коридор својих основних каматних стопа са плус/минус 1,25 процентних поена на плус/минус 1,0 процентни поен у односу на референтну каматну стопу.
Тиме је каматна стопа на депозитне олакшице смањена за 25 базних поена на 0,75 одсто, док је стопа на кредитне олакшице снижена за 75 базних поена на ниво од 2,75 процената, објаснила је Табаковић.
Истакла је да су кретања на светском финансијском тржишту последњих дана под снажним утицајем ширења корона вируса, да су светске берзе у паду, а расту цене сигурних облика улагања, попут злата или државних хартија од вредности развијених земаља.
Табаковић је навела да је одлуку о наставку ублажавања монетарне политике Извршни одбор донео имајући у виду домаће факторе, појачане ризике из међународног окружења у правцу нижег глобалног раста, као и оцену да су инфлаторни притисци по том основу додатно ублажени у односу на фебруарску средњорочну пројекцију.
Нагласила је да је домаћи економски и финансијски систем стабилан и довољно јак да се суочи са потенцијалним негативним последицама ширења корона вируса, оценивши да су "девизне резерве од 13,5 милијарди евра гаранција да можемо да реагујемо на евентуалне шокове".
Гувернер је поручила да ће домаћи фактори, који протеклих година доприносе расту домаће економије, наставити да имају снажан подстицајни ефекат на привредну активност у Србији, чиме ће у великој мери бити надомештен евентуални негативан ефекат из међународног окружења.
- И данашња одлука Народне банке Србије је корак у том смеру - рекла је Табаковић.
Наводећи да је инфлација седму годину заредом чврсто под контролом и да је у јануару износила 2,0 одсто на међугодишњем нивоу, као и да је базна инфлација и даље ниска и стабилна, на нивоу од 1,0 одсто међугодишње, она је додала да Извршни одбор очекује да ће се инфлација до средине 2020. године кретати око доње границе дозвољеног одступања од циља.
Након тога, какао је рекла, инфлација ће се постепено приближавати централној вредности циља, чему ће допринети постепени раст агрегатне тражње захваљујући и ефектима досадашњег ублажавања монетарне политике НБС.
У централној банци оцењују да ће додатни допринос смањењу инфлаторних притисака имати и пад цена примарних производа, пре свега цене нафте, који је био изражен претходних дана.
Табаковић је навела да НБС свакодневно пажљиво прати кретања на међународном тржишту и процењује њихов могући утицај на домаћу економију, те да је у складу с тим спремна да и у наредном периоду благовремено реагује свим расположивим инструментима како би евентуални негативан утицај поменутих глобалних кретања на домаћу економију био сведен на најмању могућу меру.