НБС ће користити најздравији начин повећања девизних резерви: Ево шта је у питању и како ће нам помоћи
Истиче да је ово уједно и најздравији начин повећања девизних резерви, јер не подразумева било какво задуживање, нити друге обавезе државе у будућности.
Народна банка Србије ће и у наредном периоду пажљиво пратити евентуалне промене у квалитету портфолија банака, али очекују да прописани застој у отплати обавеза, као и све друге предузете мере, олакшају последице кризе, смање негативан утицај на дужнике, и тако спрече потенцијални раст проблематичних кредита.
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
ЦЕНА НАФТЕ ПАЛА НАЈНИЖЕ ОД 1999. ГОДИНЕ: 15 долара по барелу
Изгубљена цела сезона за пчеларе: Последице би могле бити несагледиве
Гуверенер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић овим речима је одговорила на питање да ли очекује, обзиром на актуелну ситуацију, да ће након кризе значајније порасти ниво лоших кредита (НПЛ) и какве су процене НБС у том смислу.
- Висок удео проблематичних кредита био је један од највећих изазова са којим се суочавао банкарски сектор у претходном периоду и са којим смо се успешно изборили - каже Табаковић.
Захваљујући заједничким активностима Народне банке Србије и других надлежних институција учешће проблематичних кредита сведено је на 4,09 одсто на крају 2019. године, што је најнижи ниво од када се овај показатељ прати, подсећа гувернер.
- И у наредном периоду пажљиво ћемо пратити евентуалне промене у квалитету портфолија банака, али очекујемо да прописани застој у отплати обавеза, као и све друге предузете мере, олакшају последице кризе, смање негативан утицај на дужнике, и тако спрече потенцијални раст проблематичних кредита - рекла је Табаковић.
Бруто девизне резерве Централне банке су на крају марта износиле 13,11 милијарди евра, и у последњих годину дана повећане су за готово 1,7 милијарди, односно за скоро 15 одсто.
Повећање је остварено, како је навела, у амбијенту снажног нето раздуживања државе у девизном знаку (по основу кредита и хартија од вредности) у износу од 1,1 милијарду евра.
- То значи да су остали фактори имали позитиван допринос од 2,8 милијарди евра на раст девизни резерви, од чега је преко 2,5 милијарди евра, односно 90 одсто повећања, резултат наших активности на девизном тржишту - објашњава гувернер.
Истиче да је ово уједно и најздравији начин повећања девизних резерви, јер не подразумева било какво задуживање, нити друге обавезе државе у будућности.
- То значи и да смо на време размишљали да повећавамо девизне резерве и тако додатно ојачамо стабилност домаћег финансијског система и отпорност на потенцијалне потресе из међународног окружења. Наведеним смо показали да су монетарна и фискална политика и на овом плану деловале усклађено. Смањење задужености допринело је повољнијој фискалној позицији земље, а јачање девизних резерви ојачало је домаћи финансијски систем - наводи она.
Илуструјући шта значи остварена висина девизних резерви за економију државе, указује да се њима обезбеђује покривеност око шест месеци увоза робе и услуга што је, напомиње, готово двоструко више од општепризнатих међународних стандарда.
Не треба заборавити, указује Табаковић, да су нето девизне резерве, односно девизне резерве умањене за обавезну резерву банака, на крају марта износиле готово 11 милијарди евра, што је за преко 20 процената више у односу на крај марта претходне године.
Држава је, иначе, крајем марта располагала са 31,1 тоном злата, које у укупној структури девизних резерви НБС чини 11,10 одсто.
У односу на крај марта претходне године када је злато чинило 6,74 процената девизних резерви НБС, златне резерве су повећане за укупно 10,30 тона.
При томе се 1,3 тоне односи на повећање из домаћих извора, док је 9 тона злата први пут купљено на међународном тржишту током прве половине октобра прошле године и тиме је, каже гувернер, структура девизних резерви додатно побољшана.
Говорећи о подацима који су везани за застој у отплати кредита и лизинга, према последњим информацијама које је НБС добила од банака, 93 одсто клијената правних лица је прихватило мораторијум, као и 94 процента грађана.
- То значи да је до сада готово три милиона клијената, и правних и физичких лица, прихватило мораторијум - рекла је Табаковић.
Стопа незапослености у ЕУ могла би да СКОЧИ НА 11 ОДСТО! Међу ризичним професијама 55 милиона радника
Јапан чека милионска незапосленост: Највећа криза од Другог светског рата
Србија се укључила у светски тренд: Због корона вруса почиње куповина обвезница?
БАНКРОТ НА ПОМОЛУ: Породични угоститељски бизнис у Француској неће преживети кризу, ОВО би био спас
КОРОНА УБРЗАВА РОБОТИЗАЦИЈУ: Ево када ће роботи заменити значајан део људске радне снаге