НБС увела контролу: Мењачнице више неће моћи да варају на курсу
Народна банка Србије кроз промену софтвера спречила да мењачи драстично зарађују на курсним разликама.
Највиши курс евра у мењачницама у Србији у петак је могао да буде 119,94 динара, а најнижи 116,98 динара. И да је неки мењач пожелео да "пробије" ове границе и заради више на откупу и продаји страног новца, то не би могао да учини. Народна банка Србије (НБС) спречила је, кроз измене компјутерског програма у мењачницама, да продајни курс буде виши, а куповни нижи од званичног средњег курса динара према евру за више од 1,25 одсто. Ограничен је и износ провизије, која сме да буде максимум један одсто у случају кад мењач откупљује евро од грађана.
- НБС извршила је измену софтвера који овлашћени мењачи користе на око 2.700 мењачких места, чиме је апликативно онемогућено да се курс за евро формира у ширем распону од 1,25 одсто у односу на званични средњи курс динара према евру који важи на тај дан. Такође, онемогућено је да се примени и провизија већа од један одсто при откупу исправних новчаница у оптицају - речено у НБС.
Како истичу у националној банци, од 1. јануара ове године контролише се мењачко пословање, а у оквиру тога и поштовање прописа којима је ограничен најнижи куповни, односно највиши продајни курс приликом откупа односно продаје ефективног страног новца - евра, као и поштовање прописа којим је ограничена највиша провизија при откупу исправних новчаница које су у оптицају.
- Поред тога, поступајући по притужбама грађана, НБС је приликом контрола курсних листа овлашћених мењача утврдила да нема уочених одступања курса динара према евру у односу на прописане распоне, као ни прописане провизије при откупу ефективе, исправних новчаница у оптицају - истичу у НБС. - Уколико НБС утврди поступање супротно прописима, има овлашћење да Прекршајном суду поднесе захтев за покретање прекршајног поступка.
Просечна плата премашила 50.000 динара: Зараде у јавном сектору веће него у приватном
Прописима које је донела НБС о условима и начину обављања мењачких послова и о условима и начину рада девизног тржишта, а који су у примени од почетка године, у курсној листи овлашћеног мењача и јавног поштанског оператера, куповни, односно продајни курс по јединици стране валуте - евра, не може да буде нижи, односно виши од званичног средњег курса динара према евру који важи на тај дан за више од 1,25 одсто.
Србија има светски адут! Јадарски басен крије решење за проблеме великих компанија!
Заштита интереса грађана разлог је за увођење овог ограничења кретања курса у мењачницама. Недостатак одговарајуће тржишне конкуренције омогућавао је појединим мењачима да формирају курс динара према евру "на нивоу који у значајној мери одступа од курсева које тога дана примењује већина осталих овлашћених мењача на мењачким местима где постоји таква конкуренција", попут аеродрома, бензинских пумпи и тржних центара, где се евро плаћао и по четири-пет динара мање у односу на средњи курс.