НЕ ДОЗВОЛИТЕ ДА ВАС ПРЕВАРЕ: Ево како да препознате фалсификоване новчанице
Директор Одељења за националне центре за борбу против фалсификовања и за анализу новчаница и кованог новца Народне банке Србије (НБС) Мирослав Јеремић изјавио је да се и у Србији појављују фалсификоване новчанице - динари, еври, али и амерички долари
Код оригиналних новчаница, када се окрену ка светлу, водени жиг се види јасније.
Март све ближи - два догађаја од којих СТРАХУЈЕ СВЕТ
Разлика је и у штампи. Оригиналне новчанице су храпавије због дубоке штампе, док су фалсификоване или глатке, или у мањој мери храпаве.
Када је реч о динарима, највише се фалсификују апоени од 500, 1.000 и 2.000 динара.
- Главни проблем код фалсификата је што грађани не проверавају изглед новчанице. Изглед оригиналне новчанице заинтересовани могу да виде на сајту НБС, тамо су приказани сви апоени динара и њихови заштитни елементи, па се могу информисати - рекао је Јеремић.
Позитиван крај недеље за светске берзе! У узлазном тренду и долар и евро
Фалсификовани динари препознају се исто као и еври. Грађани треба да обрате пажњу и на оптички варијабилну боју код крупнијих апоена. Ако се мења боја, онда је то оригинал.
Савет грађанима је да приликом куповине у мењачници траже да им се запишу апоени и њихови серијски бројеви и да то упореде с добијеним новчаницама и сачувају потврду.
КАКО СЕЈЕШ, ТАКО ЖАЊЕШ: САД остаје без кључних КИНЕСКИХ ГИГАНАТА!
Ако неко изрази сумњу у исправност новчанице, та потврда је доказ да је она оригинална.
Ако се испостави да код себе имате фалсификат, а немате такву потврду, тај новац се одузима и не надокнађује.
КАКО СЕЈЕШ, ТАКО ЖАЊЕШ: САД остаје без кључних КИНЕСКИХ ГИГАНАТА!
Могуће је тражити одштету од онога од кога је добијена новчаница, али проблем је доказати да су новчанице са тим серијским бројем добијене од тог лица.