Не морате да чекате на шалтеру: Документа за отварања рачуна у банци можете доставити ЕЛЕКТРОНСКИ
Народна банка Србије настоји да својим прописима подржи и подстакне коришћење савремених технологија код услуга које пружају финансијске институције
Народна банка Србије указује да постојећи прописи омогућавају да предузећа потребну документацију приликом отварања рачуна могу доставити у електронској форми.
Прочитајте и:
На банкама је да искористе опције које им прописи Народне банке Србије нуде и да применом тих прописа олакшају процедуру отварања рачуна правним лицима и предузетницима, како у интересу својих корисника, тако и у интересу веће конкурентности банака на тржишту, истичу у НБС.
- Наиме, Одлуком о ближим условима и начину отварања, вођења и гашења текућих рачуна, која је на снази још од 2015. године, јасно је прописано да правна лица и предузетници не морају доставити банци решење о упису у регистар, ако им је банка у предуговорној фази пружила информацију да ће потребне податке преузети у електронској форми од организације надлежне за вођење регистра привредних субјеката. Поред тога, истичемо да правна лица и предузетници који банци достављају решење о упису у регистар, нису дужни да то решење доставе у папирном облику, већ ово решење свакако могу доставити банци и у форми електронског документа - кажу у Народној банци.
Такође, у складу са Законом о спречавању прања новца и финансирања тероризма, у централној банци кажу да се потребни подаци могу прибавити и из другог одговарајућег документа Агенције за привредне регистре (било у папиру или у електронској форми) који клијент достави банци, као и непосредним увидом у регистар привредних субјеката који води АПР на својој интернет страници.
Народна банка Србије настоји да својим прописима подржи и подстакне коришћење савремених технологија код услуга које пружају финансијске институције, пре свега имајући у виду потребе корисника финансијских услуга и захтеве 21. века да се услуга пружи квалитетно и на што једноставнији, бржи и ефикаснији начин.
- Зато још једном наглашавамо да с аспекта прописа из надлежности Народне банке Србије не постоје никакве сметње да банке преузимају податке од организације надлежне за вођење регистра привредних субјеката у електронској форми, и то директним упитом ка АПР-у, или у складу са Законом о спречавању прања новца и финансирања тероризма, непосредним увидом у регистар привредних субјеката који води АПР на својој интернет страници - закључују у НБС.