НОВЕ УЛТРА ПОПУЛАРНЕ ЛОКАЦИЈЕ ЗА КУПЦЕ НЕКРЕТНИНА У СРБИЈИ: Од Златибора до Пазове
Рад од куће је донео нове трендове
Викендице јесу постале веома популарне од почетка пандемије, али на нашем тржишту некретнина још нешто изазива велику пажњу, и то постаје све популарније. Изнајмљивање вила и кућа на дужи период, у местима која нису много удаљена од града, али довољно да се породице склоне од буке и градске "вреве" нешто је што постаје свакодневица у нашој земљи. И то не за одмор, већ рад.
КОЈЕ СУ НАЈТРАЖЕНИЈЕ ПРОФЕСИЈЕ? Са овим занимањем имаћете посла било где у свету, а плате су и више него добре
СВЕ ЈЕ ВИШЕ СТРАНИХ ИНВЕСТИТОРА У СРБИЈИ: Ево зашто воле да послују у нашој земљи
Тако су најзанимљивији Фрушка Гора, Гроцка, Рипањ, Авала, Нова Пазова, али рецимо и Дивчибаре и Космај, као и многа мања места која су ауто-путем повезана са Београдом, Новим Садом и другим градским центрима. Већ су се и током лета многи преселили на неко време на Златибор, али и у бање у Србији, па су многи од њих и продужили свој боравак у овим местима.
То нам потврђује и власник куће на Златибору, који је своју некретнину већ издао на период од шест месеци, а са могућношћу да се и то продужи.
- Ово није за одмор и то тренутно наше госте не занима, али постаје ултра популарно. Једноставно породице које имају баш малу децу, а у којима оба супружника раде на даљину, овакав вид становања поистовећују са одмором, јер могу несметано да раде, док за децу имају двориште да се играју, а и они касније да одморе у "својој" природи -каже он.
Он додаје да зна и многе комшије-колеге које су издале апартмане не само породицама, већ и појединцима који су рецимо програмери, а који су се одлучили да неко време раде са планина.
ПАД УВОЗА И ИЗВОЗА У ОДНОСУ НА ПРОШЛУ ГОДИНУ: Суфицит у буџету Србије 1,5 милијарди долара
САВРЕМЕНИ ЗАСАД У КЛАТИЧЕВУ: Петорица образованих људи производе "Тулу меџик" на другачији начин
- Многи који живе у становима у граду, решили су да се из градова склоне, нарочито што многе фирме сада раде на даљину те они могу једнако да остану запослени у својој фирми, а да живе на селу. Потребно им је да имају добар приступ интернету и рецимо близину продавнице или прометног пута, а обезбеђујемо им и постељину и судове, те не морају много ствари да носе са собом. Најбитније им је да су склоњени из града, да имају своју слободу и природу - објашњава власник ове некретнине.
Тако се рецимо могу изнајмити куће на Златибору за цену од 600 евра месечно, док цене иду и на многе више ступњеве па и до 5.000 евра месечно, за оне које рецимо имају базен и сличне садржаје, а налазе се на 20 километара од центра Београда. С друге стране, има и много јефтинијих кућа, и до 200, 300 евра месечно.
Стручњак за некретнине Милић Ђоковић тврди да то није ништа необично јер се сви труде да буду на што безбеднијем месту како би очували своје здравље, али и свој мир.
- То јесу специфични случајеви јер захтевају посебне услове и зависе доста од опремљености самог објекта. Рецимо, неопходно је да те куће имају веома добар интернет и да буду добро покривене мрежом, али и да су саобраћајнице добре и да је све повезано инфраструктурно. Постоји неколико програмерских фирми које практично на по 15 дана иду да раде у таквим кућама ван града - каже Ђоковић.
Као повољно издваја то што су двадесет минута удаљени од центра града, а имају мир, природу и већина намирница им је јефтинија.
Слична појава постоји и у околини Новог Сада, како каже Сања Рафајловић, Из једне агенције за некретнине, али додаје да треба направити разлику између викендица о којима се говорило на почетку пандемије, када су сви "похрлили" у викенд насеља и кућа које се сада траже.
- Имали смо случајева да рецимо људи из ИТ сектора изнајмљују викендице на неколико месеци и генерално људи који раде на даљину. Тада су то биле викендице за неки период лепог и топлог времена, јер оне нису условне за живот током целе године. Иде хладније време и многе од њих немају грејање, те сада није исто као у првом пандемијском таласу. Сада се рецимо доста често траже викендице за неке мање прославе, девојачке вечери или мањи тим билдинг - објашњава Рафајловић.