Фирме не желе да се враћају на старо: Четвородневна радна недеља повећава продуктивност
Истраживање показује да су компаније задовољне пробним увођењем четвородневне радне недеље, која је позитивно утицала на здравље запослених и стабилност профита.
Немачке компаније су задовољне пробним увођењем четвородневне радне недеље, која је, између осталог, позитивно деловала на физичко и ментално здравље запослених.
Овај експеримент, који је трајао шест месеци, показао је да се смањењем радних сати може постићи већа продуктивност и задовољство међу радницима.
Стабилност финансијских показатеља
Према подацима, показатељи финансијског учинка, попут прихода и профита, остали су стабилни упркос смањењу броја радних сати. Ово сугерише да је дошло до повећања продуктивности, што може бити значајан фактор за даљи развој пословања.
Скоро три четвртине од 45 компанија које су учествовале у експерименту саопштило је да се неће вратити на традиционалну петодневну радну недељу.
Изазови и прилике
Извори наводе да су само две велике фирме биле принуђене да напусте експеримент због "економских потешкоћа или недостатка интерне подршке".
Ово указује на то да, иако постоје изазови, већина компанија препознаје вредност краће радне недеље.
Демографски проблеми и радна снага
Немачка се, попут других западних економија, суочава са демографским проблемима. Очекује се да ће више од седам милиона људи напустити немачко тржиште рада до 2035. године, а тренутне стопе наталитета и имиграције нису довољне да би се надокнадило убрзано старење становништва. Овај проблем додатно наглашава потребу за новим приступима у организацији рада.
Упоредне студије и закључци
Резултати студије у највећој европској економији у складу су са закључцима сличних пилот пројеката спроведених у Великој Британији, Португалији и Јужној Африци. Ове иницијативе указују на то да краћа радна недеља може донети вишеструке користи, како за запослене, тако и за послодавце.
У светлу ових резултата, постоји све већа потреба за преиспитивањем традиционалних модела рада. Четвородневна радна недеља може бити решење које доноси користи за све укључене стране, а Немачка је на добром путу да постане лидер у овој области.