НЕМАЧКА ПРИВРЕДА ПОСРЋЕ! Затворен још један гигант, ЗБОГ КИНЕЗА кључ у браву
Вест о заустављању производње компаније Соларват у Дрездену нови је ударац за соларну индустрију у Немачкој!
Компанија, која се сматра једним од последњих великих немачких произвођача соларних модула, објавила је да од краја августа 2024. године обуставља рад у својој фабрици у Дрездену. Одлука ће утицати на око 190 запослених који су претходно радили у производњи и знак је све већих потешкоћа с којима се европска соларна индустрија суочава.
Немачке новинска агенције (ДПА) преноси да компанија наводи неколико разлога за тај корак. Један од главних разлога је велики ценовни притисак кинеских произвођача који на европском тржишту нуде соларне модуле по дампинг ценама.
Соларват, упркос квалитету и технолошком напретку модула произведених у Немачкој, више не може да гарантује трошковно неутралну производњу у тренутним тржишним условима.
Волфрам Гинтер, министар енергетике и заштите климе Сасконије, описао је ситуацију као "црн дан" за немачку и европску соларну индустрију и критиковао савезну владу због пасивног понашања према изазовима индустријске политике.
Упркос обустави производње, за сада нема планова за потпуно затварање локације у Дрездену, наводи ДПА. Уместо тога, Соларват планира да преусмери постојеће ресурсе и улагаже у друга пословна подручја као што су спајање сектора и директна продаја. У будућности ће се соларни модули набављати искључиво из Азије што одражава притисак глобалне конкуренције. Соларват држи отворену опцију за наставак производње у Дрездену ако се промени привредно окружење.
Соларват нуди мере реструктурирања за погођене раднике. Многи запослени у Дрездену добиће понуде за рад у другим подручјима унутар компаније као што су монтери, сервисни радници или планери. Преобуку и даље образовање подупире властита академија Соларват.
Реакције на Соларватову објаву су различите, једни хвале флексибилност компаније у прилагођавању тешким тржишним условима, а други то виде као пропуст политике заштите домаће индустрије. Критичари, укључујући министра Гинтера, позивају на одлучнију подршку соларној индустрији кроз привремене субвенције или такозвани бонус за отпорност како би се подржала индустрија током прелазних фаза.
Такође, наглашава се потреба за промишљеном индустријском политиком усмереном на будућност, која проактивно ствара темеље за одрживу и конкурентну соларну индустрију у Европи.
Соларват је иначе основан 1993. године.
Немачка грађевинска индустрија, која је још у тешком стању, полако стаје на ноге, а примила је и извршила више послова у фебруару него у претходном месецу, наводи немачки Савезни завод за статистику.
Извор: Србија Данас/Курир