НЕМАЧКА У НИКАД ГОРОЈ ПОЗИЦИЈИ! Драстичне мере не помажу, компаније размишљају о пресељењу на јефтиније локације у иностранству
Немачке мере помоћи с високим трошковима енергије донеће тек ограничено олакшање и мало је вероватно да ће одвратити компаније које су већ одлучиле да преселе производњу на јефтиније локације у иностранству.
Немачка влада прошлог месеца је предложила пакет олакшица, укључујући лимит за цену плина и ниже акцизе како би помогла домаћинствима и малим и средњим предузећима с наглим скоком цена.
- Предложени пакет енергетских олакшица који је тренутно на дневном реду неће променити ништа. Морамо и даље да трагамо за алтернативама - рекао је извршни директор баварског произвођача порцелана Росентал Мадс Рајдер.
"ЉУДИ, КРЕНУЛА ЈЕ ЛУДНИЦА" Драматично упозорење председника Вучића
КАДА НАСТУПА ГЛОБАЛНА РЕЦЕСИЈА? Мрачне прогнозе: Скупља храна и енергенти - ево шта чека Србију
ЧЕКАЈУ НАС ТЕШКЕ ЗИМЕ! Црне прогнозе Макрона - због снадбевања гасом Европу ће још дуго "болети глава"
Високи трошкови терају немачке компаније да се селе на јефтиније локације
Компанија основана у Немачкој пре 143 године разматра пресељење делова производње у иностранство како би смањила трошкове, а Рајдер је рекао да је план о лимиту за цене плина још увек превише нејасан да би Росентал преиспитао своје планове.
Високи трошкови рада у Немачкој терају многе компаније да селе делове или комплетно пословање на јефтиније локације у европским привредама у настајању и у друге делове света или да бар размотре ту могућност.
Економски саветник немачког министра финансија Ларс Фелд рекао је да су енергетска криза и скок цена плина након смањених пошиљки из Русије убрзали тај процес.
- Индустријске компаније које размишљају о селидби желеће да провере како функционише ограничење цена енергије. То је важан психолошки подстицај. Но, нећемо моћи да се вратимо на цене енергије какве су биле пре украјинског рата - рекао је Фелд.
Немачка индустрија плаћа и до 10 пута веће цене енергије него пре две године и чак петина инжењерских компанија упозорава да би могли да преселе бар део пословања у иностранство, показало је прошломесечно истраживање синдиката ИГ Метал.
"Почетна тачка убрзане деиндустријализације Немачке"
Индустријска удружења испрва су изразила задовољство изложеним пакетом енергетских олакшица, који укључује привремени лимит за цене електричне енергије, усмерен на субвенционирање основне потрошње за грађане, мала и средња подузећа, и неке су компаније оптимистичне.
Произвођач текстила Wuelfing поручио је да ће одустати од планираног премештања производње у Португал или Пакистан ако влада ограничи цене енергије на двоструко већи ниво него у 2020. години.
- Помоћи ће, али још не знамо тачно шта можемо да очекујемо - рекао је извршни директор Wuelfinga Џонс Дов.
Немачко удружење за мала и средња подузећа саопштило је да не види конкретне назнаке појачане селидбе производње у иностранство јер криза цена енергије погађа све европске земље.
- Друга је ствар када говоримо о плановима проширења (производње), који се тренутно испитују - рекао је извршни директор ДМБ-а Марц Тенбиег.
Дојче Банк у истраживању процењује да ће се због раста цена енергије производња ове године у Немачкој смањити за 2.5 посто и за пет посто у 2023.
- Када се за отприлике 10 година осврнемо на данашњу енергетску кризу, можда ћемо ово раздобље означити као почетну тачку убрзане деиндустријализације Немачке - сматрају аналитичари Дојче Банка.
Криза ће погодити мале и средње компаније
Велике немачке индустријске компаније могу да преместе производњу у иносранство, у зависности од трошкова и купцима, али криза ће теже погодити мале и средње твртке, окосницу немачке индустрије.
- За немачка мала и средња предузећа... прилагођавање новом енергетском свету биће велики изазов који неке неће превладати - додаје се у студији.