Немања Милутиновић, директор представништва ХЕПЕ за Балкан: Препознатљив квалитет прехрамбене индустрије Мађарске
Директор представништва ХЕПЕ за Балкан Немања Милутиновић истиче значај прехрамбрене индустрије не само у матичној земљи него и региону.
Колики је удео прехрабреног сектора у Мађарској?
- Мађарска прехрамбена индустрија односно пољопривредни сектор у овом тренутку доприноси са 4,5% БДП-у годишње, док њихов заједнички удео у стопи запослености износи 8%. Према проценама, агробизнис који обухвата пољопривреду, прехрамбену индустрију и заједничке делатности, снабдевање, прераду и дистрибуцију износи око 25% националног БДП-а.
ЛАКО СТВОРИТЕ БИЗНИС У СРБИЈИ: Салаши постају веома популарни, а неке од њих можете купити за само 5.000 ЕВРА
ПОВРАТАК У ШКОЛУ: Сви смо чули родитеље - али ево шта деца кажу о томе, одговори ће вас ИЗНЕНАДИТИ
ЏАБА КЊИГЕ ЗА ШКОЛАРЦЕ?! Родитељи у Србији уџбенике плаћају ПАПРЕНО, али би ускоро могли да буду БЕСПЛАТНИ
Ови подаци указују да и извоз заузима значајни део. Где се све извози?
- Мађарски пољопривредни извоз има вредност око 9 милијарди еура годишње док је трговински суфицит од 2,8 млрд ЕУР. Ово указује да имају значајан допринос позитивном салду националне економије, чинећи га једним од стратешки најзначајнијим. Према подацима извози се на пет највећих извозних тржишта, а то су Немачка, Румунија, Италија, Аустрија и Словачка, што чини половину извоза хране. Такође, Србија има велики потенцијал за увоз прехрамбених производа из Мађарске. Током предходних година значајно се инвестирало у пољопривреду и прехрамбену индустрију и оне се динамички развијају.
Да ли се извозе више готови производи или сировине?
- Пољопривредна продуктивност је порасла за око две трећине у периоду од 2010. до 2018. године. У овом тренутку код извоза хране необрађени и примарно прерађени производи учествују са око 32%, док су секундарно прерађени производи око 36%. Предност секундарно прерађених производа је што могу да се транспортују на веће удаљености, па се извозна тржишта могу даље диверзификовати по овим производима. У неким областима, мађарска производња заузима водећу позицију на европском и глобалном нивоу. Производња слатког кукуруза је 500.000 тона годишње, што чини Мађарску водећим произвођач у Европској унији и на другом је месту на глобалном тржишту. Извоз меда чини 4% глобалног извоза и лидерску позицију на тржишту ЕУ. Са секундарно прерађеним производима саламе заузимају дванаесто место у свету, а испред се налазе само Италија и Шпанија када је реч о европским земљама.
Да ли је у Мађарској дозвољена производња ГМО производа?
- Прва забрана узгоја генетски модификованих култура у ЕУ прописана је мађарским Уставом. Високи квалитет, строги захтеви контроле, пољопривредно гајење без ГМО-а и одлична стручност главна су конкурентска предност за мађарске компаније на иностраном тржишту.
Какви су односи Мађарске и Србије последњих година?
- Односи Мађарске и Србије су на историјском максимуму. Залагањима председника Александра Вучића и премијера Виктора Орбана, Мађарска је постала трећи спољнотрговински партнер Србије, а робна размена је премашила 2 милијарде годишње међу којима се налазе и прехрамбрени производи. Мађарска је отворила канцеларију за промоцију малих и средњих предузећа у региону Западног Балкана (ХЕПА) са програмима који су применљиви и радимо на представљању сваког посебно.