"НЕТО ЗАРАДА ПРЕШЛА 100.000 ДИНАРА, ВЕЛИКА И ВАЖНА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ" Мали: Наредне године прећи ћемо ту магичну цифру од 1.000 евра
Министар финансија Синиша Мали говорио је о српској економији, актуелним темама и плановима за предстојеће пројекте на овом пољу.
Том приликом, Мали је говорио и о просечној нето заради у мају.
- Мислим да је то веома важна и велика вест. Први пут у исторјији смо прешли 100.000 динара нето зараде у Србији. Пре 12 година, просечна зарада била је 329 евра - казао је Синиша Мали.
- Ми смо, са овом зарадом из маја, апсолутно у динамици да наредне године дођемо до циља зацртаног 2019. године. У децембру очекујемо да дођемо до око 930 евра просечне зараде. Наредне године прећи ћемо ту магичну цифру од 1.000 евра - казао је министар.
Он је подсетио да су се неки смејали Вучићевим речима да ће плата прећи 500 евра.
- Са плате 329 евра 2012. године, очекујемо 2027. године просек 1.400 евра. Када погледате просек у Београду, сада је 1.025 евра. Један Бор, који је сада покретач раста и развоја, има плате преко 1.500 евра, а почели су са 300-400 пре само 12 година. Они из претходне власти који су нам оставили затворену железару Смедерево, просечна зарада тамо је са 304 евра отишла на 900. Да ли је то довољно? Није. Ми то знамо, свако полази од своје плате и хоће боље и више. Ми смо тога свесни и зато радимо, градимо аутопутеве, железнице, фабрике... - навео је Мали.
Запосленост у Србији
- 2012. године смо имали стопу незапослености 25,5 одсто. Данас је 9,4 одсто, рекордно ниска стопа незапослености. За последњих 12 година смо креирали нових 500.000 радних места. Да ли је све идеално? Није. Да ли је боље него што је било, сигурно да јесте, бројке то показују - истакао је министар.
- Што се тиче БДП-а у првом кварталу, он износи 4,7 одсто, међу 2-3 најбрже растуће економије у Европи. Јавни дуг у односу на БДП је испод 50 одсто. Земље Европе имају од 120 до 150 одсто. Једна Србија се показала у ова тешка времена, корона, конфликт у Украјини, светска криза, али ми смо се изборили.
- Да ли се девизни курс променио? За време претходне власти ишао је од 80 динара за евро до 120. Четвртина грађана Србије била је незапослена. Сада имате стабилан курс, колико зарадите, ви знате колико је то у еврима.
Министар Мали наводи да су пензије у просеку 390 евра ове године.
- Само за протекле две године смо за 56 посто подигли пензије, то је огроман раст. Видећемо када ћемо опет подизати пензије. Август, септембар, видећемо колико простора имати - открио је Синиша Мали.
- Ми на рачуну нашег буџета имамо 744 милијарди динара. Никада више новца нисмо имали, и грађани треба да знају да смо безбедни ако дође нека криза, као када је била пандемија короне и енергетска криза. Држава, влада, председник раде све што треба да учине Србију економски стабилном и привлачном за инвестиције. Стелантис почиње производњу новог ел. аутомобила у Крагујевцу - подсетио је Мали.
Претње Вучићу и његовој породици
Коментаришући претње упућене Вучићу и његовој породици, Мали каже да су грађани све могли да виде у претходна три дана у Скупштини.
На питање о оптужбама изнетим у Скупштини Србије, да се декларација о којој се расправља служи за "маскирање теме литијума", министар каже:
- Инстересантно је да нико из опозиције није ни поменуо Декларацију, можда најважнији документ потписан. Литијум је веома важна тема и ми смо покренули дијалог. Сматрамо да је то стратешки огромна развојна шанса. Говоримо о целом ланцу вредности, да Србија буде корак испред у елементу који представља нафту будућности. Да ли ту предност можемо да искористмо? Наредне 4 године, ништа се неће десити. Отворили смо дискусију, хоћемо највише еколошке стандарде и да видимо мишљење грађана. 2028. године ће то најраније бти, и погледајте сада општу хајку. А до 2028. имаћемо нове председничке, парламентарне, локалне изборе, па ако добију подршку грађана за то, имаће прилику да докажу да ли грађани подржавају њихову политику. Они су дошли са никада већом, језивом кампањом, ужасним сликама и то није први пут.
- У недостатку аргументата, када изађу на изборе и изгубе, осим тих речи мржње, ништа друго ни од Ђиласа ни од Тепић ни од Ћуте, нисте имали да чујете. Потенцирају такав начин комуникације, њих не знаимају теме за развој Србије - каже Мали.
- С једне стране тема је за 4 године, они другу тему немају. Шта сте видели осим речи мржње видели од опозиције. Хоћу да питам све грађане Србије, како би се осећали да ваше дете, вашег сина неко наслика на вешалима. Председник Вучић је отац троје деце. Без обзира на политичку припадност, како бисте се ви осећали да свакодневно трпите такве изразе мржње?
О литијуму
- Видели сте канцелара Шолца који је био овде, видели сте директора "Мерцедеса", видели сте директора Стелантиса, дакле, ради се о нечему што је будућчност света. Чешка, Француска, Португалија, Немачка, сви размишљају о томе. Иде нам економија добро, расту нам плате, домачини смо EXPO 2027, градимо брзе пруге. Питање је да ли имамо могућност да одемо корак даље, да богатство које лежи испдо земље да искроистимо уз поштовање свих еколошких стандарда, да би нам растао животни стандард, да имам овеће плате и пензије, да развијамо Србију - наводи министар.
Каже да је опозиција одједном постала експерт за литијум.
- Нама је удео јавног дуга у БДП испод 50 посто, након свих инвестиција, ниво Мастрихта је 60 посто, просек евро зоне 80 посто. Једна мала Србија води рачуна о својој макроекономској стабилности. Замислите, имамо скоро 7 милијарди евра на рачуну, када би то искроистили за враћање дуга, имали би јавни дуг од 41 посто. Мало је земаља у свету које имају тако нешто - каже Мали.
О инвестиционом рејтингу
Говорећи о инвестиционом рејтингу, Мали каже да је циљ да га Србија до краја године добије.
- Инвестициони рејтинг је један од три велике рејтинг агенције, оне оцењују здравље економије, као да идете на систематски преглед код доктора. Никада Србија није имала инвестициони рејтинг, на корак смо сада до тога. То је најбољи рејтинг, њега имају само земље које су најбоље, Србија ће ући до краја године надам се. Од нижих трошкова финансирања, мањег ризик улагања, већих инвестиција. Све су то мале ствари које чине мозаик која се зове економска политика, ми се бавимо тиме ,како би нашу Србију гурали напред - рекао је Мали.