НИЈЕ САМО КОРОНА ТА КОЈА ЈЕ ОБЕЛЕЖИЛА ОВУ ГОДИНУ: И ове пошасти довеле су до великих губитака
Милиони људи су паралелно водили и неке друге битке поред битке са вирусом
На тренутак се учинило да ће мање кретања, мање коришћења авиона и аутомобила, као и мања производња фосилних горива, довести до тога да се Земља бар мало очисти, али чини се да до тога ипак није дошло. Подаци показују да је ове године до огромног финансијског губитка дошло и због трагедија до којих су довеле климатске промене широм света.
КРИВА НИКАКО ДА ПАДНЕ: У САД више од 150.000 нових случајева Covid-19
"ДЕЖА ВУ", КРЕЋЕМО ИЗ ПОЧЕТКА? Ванредно стање у Пекингу, тестирано више стотина хиљада људи на корону!
КОРОНА НЕ ДА МИРА РУСИМА: 487 људи умрло, новозаражено 27.787 особа
И док се свет борио са корона вирусом, милиони људи су паралелно водили и неке друге битке, битке до којих су довели екстремни временски услови.
На списку десет највећих несрећа које су однеле највећи број живота и направиле највеће трошкове осигурањима, чак шест се десило у Азији, а ради се махом о поплавама које су у Кини и Индији направиле штету од 40 милијарди долара, пише BBC.
У САД су највећи хаос направили урагани, који су криви за штету која износи 60 милијарди долара. Ова сезона урагана била је веома активна и донела је 7 именованих тропских циклона који су стигли до обале континенталног дела САД пре краја августа, што је рекорд откад постоје подаци.
Урагани представљају све већи проблем за САД изазивајући велику штету у приобалним градовима. Топлији океани повећавају шансу за настанак снажнијих олуја, а један од фактора који у великој мери утиче на температуру воде јесте и глобално загревање.
Необично кишна сезона монуна у Азији довела до тога да неколико хиљада људи изгуби живот, а да милиони остану без кућа, што је штета процењена на 10 милијарди долара.
Циклони који су погодили Азију довели су до губитака од 13 милијарди долара у само неколико дана. Евакуација милиона људи у Индији и Бангладешу додатно је била отежана због епидемије корона вируса. Амфам је најјачи циклон икада забележен у Бенгалском заливу.
Корона вирус није једина пошаст која је напала источну Африку. Усред глобалне пандемије болести Covid-19, људи се у овом региону боре са, такође, озбиљном претњом по њихове животе и домове: скакавцима.
После једне од највлажнијих година од кад се спроводе мерења, скакавци су учврстили снаге, јер су им временски услови дозволили размножавање генерације за генерацијом. Климатске промене су, напослетку, промениле наше временске прилике, доневши више киша у поменуте пределе, што још више погодује размножавању скакаваца. Штета коју су направили процењена је на 8,5 милијарди долара.
Олуја Кјара опустошила је Европу. Оркански ветрови и обилне кише изазвале су велику штету широм ЕУ, највише услед пада дрвећа или пробијања насипа на воденим токовима, али и колапс, у друмском, водном, и авиосаобраћају. Резултат је 14 изгубљених живота и штета од 2,7 милијарди долара.
Поплаве изазване јаким кишама у Јужном Судану погодиле су више од милион људи. Обилне кише нанеле су и материјалну штету, а највећа је то што су збрисани чотави усеви за ову годину.
Током године су забележене и бројне глобалне еколошке катастрофе, укључујући поплаве и клизишта у Вијетнаму, као и пожари у САД-у и Украјини.