ЊИМА ЈЕ 2020. БИЛА БЕРИЋЕТНА: Осморица милијардера увећали своје богатство
Више од 60 одсто укупног броја од 2.200 милијардера обогатило се током 2020, а прва петорица заједно богатија су за 256,1 милијарду долара
Година за нама за многе је била тешка. Пандемија корона вируса однела је 1,7 милиона живота широм света, многи су остали без посла и суочавају се с економским тешкоћама. Део најбогатијих на свету прошао је далеко боље. Чак више од 60 одсто укупног броја од 2.200 милијардера обогатило се током 2020, а прва петорица заједно богатија су за 256,1 милијарду долара.
СТИЖЕ ПОМОЋ ДРЖАВЕ УГОСТИТЕЉСКО-ТУРИСТИЧКОМ СЕКТОРУ: Моћ домаћег туризма је огромна
ГДЕ СУ НАШЕ МИЛИЈАРДЕ: Објављен списак највећих пореских дужника у Србији, од цифара боли глава
ДА ЛИ ЗНАТЕ КОЈА ЈЕ НАЈСКУПЉА НЕКРЕТНИНА НА СВЕТУ? Некада се ту налазила башта са дудовима
Протекла година је била убедљиво најбоља за Илона Маска. Главни извршни директор компаније "Тесла" ушао је у 2020. с нето богатством од 26,6 милијарди, а од тада произвођач електричних аутомобила непрекидно надмашује очекивања аналитичара кад је у питању продаја, док технологија која се непрекидно побољшава изазива одушевљење инвеститора.
После почетног омаловажавања, S&P 500 најавио је да ће ставити компанију "Тесла" на индекс на њујоршким берзама вредносних папира 21. децембра. Вредност акција компаније "Тесла" увећала се протекле године чак седам пута, а када је берза затворена 11. децембра Маск је располагао нето богатством од чак 136,8 милијарди долара.
Ни двојица богатијих од Маска нису прошли лоше у прошлој години. Џеф Безос (са нето богатством од 182,2 милијарди долара), постао је богатији за 67,5 милијарди, јер су се потрошачи затворени у кућама током пандемије више ослањали на испоруке основних потрепштина, па је вредност акција компаније расла. У августу, Безос је постао први човек у историји који је располагао богатством у нето вредности од преко 200 милијарди долара. Иако је у међувремену вредност акција пала за десет одсто, и даље је већа за 69 одсто у односу на прошлу годину и убедљиво је надмашила просечну вредност индекса S&P 500 (за 13,4 одсто) и Dow Јонес Индустриал (за 5,3 одсто), преноси "Форбс".
Бернар Арно (нето богатство: 146,3 милијарде долара), председник конгломерата произвођача лускузних производа ЛВМХ, остварио је добит од 35 милијарди долара. На почетку пандемије корона вируса ЛВМХ је доживео пад на тржишту због слабије продаје, али је почео да се опоравља, поготово кад су у питању легендарни брендови као што су "Диор" и "Луј Витон".
Илон Маск
Држава: САД
Добит: 110,3 милијарде
Нето богатство: 136,9 милијарди
Маск је 2020. остварио највећу добит за годину дана него било који други милијардер откада "Форбс" прати богаташе. Осим због астрономског успеха компаније "Тесла" на тржишту, Маск је профитирао и од тога што је примио прве четири од 12 транши компензационог пакета: од маја, добио је опције на акције у вредности од 27,5 милијарди.
Његов споредни бизнис, "Спејс екс", такође цвета. У мају, приватна компанија за истраживање свемира лансирала је у орбиту прву америчку мисију с посадом после 2011. У новембру, добила је дозволу од НАСА-е да превози астронауте до Међународне свемирске станице и натраг, а прва мисија је реализована крајем маја. "Форбс" процењује да Масков удео у којмпанији "Спејс екс" износи 20 милијарди долара.
Џеф Безос
Држава: САД
Добит: 67,5 милијарди долара
Нето богатство: 182,3 милијарде долара
Иако нето вредност његовог богатства више не износи 200 милијарди долара, Безос је и даље најбогатија особа на свету. Он је власник 11,1 одсто удела у компанији "Амазон", чија тржишна капитализација износи више од 1,5 билиона долара. Безос је током пандемије остварио невиђен успех, јер су многе продавнице силом прилика затворене.
Мада није најпознатији по добротворним акцијама, мало је повећао допринос на том плану. У фебруару је поклонио десет милијарди долара за борбу против климатских промена, а у новембру је донирао скоро 800 милиона долара организацијама за заштиту животне средине. Његова бивша супруга, Мекензи Скот (нето богатство 59 милијарди долара), донирала је најмање 5,8 милијарди долара непрофитним и добротворним организацијама ове године.
Џонг Шаншан
Држава: Кина
Добит: 60,5 милијарди долара
Нето богатство: 62,5 милијарди
Џонг је ове године забележио невероватан напредак на ранг-листи милијардера захваљујући двема иницијалним понудама ове године. Основао је "Нонгфу Спринг", компанију за производњу флаширане воде која заузима око петину кинеског тржишта флаширане воде, и налази се на њеном челу. Компанија је изашла на берзу у септембру са ценом од 2,77 долара (21,50 ХК долара) по акцији, да би се вредност акција до 11. децембра готово удвостручила.
Џонг такође управља компанијом за производњу вакцина "Беијинг Wantai Биологицал Pharmacy", која је изашла на берзу у априлу. Компанија је развила вакцину против ковида-19 у спреју за нос која је у новембру ушла у другу фазу клиничких испитивања. Вредност акција компаније је до 11. децембра порасла чак 15 пута у односу на иницијалну понуду.
Бернар Арно
Држава: Француска
Добит: 35 милијарди долара
Нето богатство: 146,3 милијарде долара
Иако је ово била лоша година за његов француски конгломерат луксузне робе, Арноово богатство повећало се за више од 30 одсто. Када је почела пандемија, концерн ЛВМХ је накратко одустао од куповине "Tiffany & Цо" да би у октобру постигао договор с компанијом за продају дијамантског накита и преузео је за око 15,8 милијарди долара - по цени за око 400 милиона нижој од иницијалне понуде новембра 2019.
Продаја луксузне робе у начелу је и даље слабија, али је ЛВМХ изненадио инвеститоре ове године када је саопштио да се ташне марке "Луј Витон" и "Диор" одлично продају, нарочито у државама попут Јужне Кореје и Кине, где је сузбијено ширење ковида-19. Ако се томе дода раст вредности евра, то јест повећање од чак осам одсто у односу на вредност долара од почетка ове године, Арно се квалификовао за друго место на листи најбогатијих људи на свету.
Бил Гејтс
Држава: САД
Добит: 17,2 милијарде долара
Нето богатство: 130 милијарди долара
Иако поседује свега један одсто удела у компанији "Мајкрософт", Гејтс је трећи на листи најбогатијих људи на свету. Његове инвестиције, којима управља "Цасцаде инвестмент", добиле су на вредности након што су се тржишта акција опоравила. Гејтс је поклонио значајан део богатства у добротворне сврхе, али је и даље међу три најбогатије особе на свету.
И пре него што су се у САД појавили први случајеви инфекције корона вирусом, Фондација "Бил и Мелинда Гејтс" поклонила је десет милиона долара фондовима за хитно реаговање и одговарајућу техничку подршку како би се помогло људима у првим борбеним редовима у Кини и Африци да сузбију глобално ширење инфекције. У априлу су наменили 250 милиона долара помоћи за развој дијагностике, лекова и вакцине те ублажавање социјално-економских последица епидемије. У мају су најавили да ће ставити на располагање додатна средства за борбу против корона вируса широм света, чиме су у ту сврху издвојили укупно 300 милиона долара, преноси.
Извештај Института за политичке студије и организације "Америцанс фор tax Fairness" у септембру показао је да се Гејтсово богатство увећало за 18,7 одсто упркос пандемији (од средине марта до средине септембра), када је износило 116,3 милијарде долара, а 17. децембра је достигло 130 милијарди долара, пренео је "Блумберг".
Марк Закерберг
Држава: САД
Добит: 26,1 милијарда долара
Нето богатство: 104 милијарде долара
У околностима када све више и више људи користи Фејсбук, Закербергово богатство удвостручило се током 2020. Тридесетшестогодишњи Закерберг остварио је добит од 26,1 милијарду долара, па је укупна вредност његовог богатства прешла 100 милијарди долара, преноси theweek.in. Он је најмлађа особа која је икада била "тешка" више од 100 милијарди долара.
Према презентацији компаније у јануару 2020. Фејсбук је имао 2,5 милијарди месечних корисника, а тај број се највероватније повећао откако је велики број људи због пандемије био приморан да остане код куће.
Према "Блумбергу", Закерберг богатство дугује власништву над више од 375 милиона деоница у Фејсбуку, чија се вредност од почетка 2020. повећала за скоро 30 одсто, упркос чињеници да је савезна влада покренула поступак против компаније због наводног кршења закона о конкуренцији, због које би Фејсбук могао бити принуђен да прода Инстаграм и WhatsApp. Компанија Фејсбук је у прошлости куповала или покушавлао да купи могуће конкуренте пре него што се претворе у озбиљне противнике.
Ерик Јуан
Држава: САД
Добит: 16 милијарди долара
Нето богатство: 19,6 милијарди долара
Ерик Јуан је председник и главни извршни директор компаније Зоом, популарне апликације за видео конференције и тзв. вебинаре. Зоом је добио на значају након увођења карантина широм света.
Још почетком септембра ове године Јуан је располагао богатством од око 11 милијарди долара, да би око три месеца касније имао скоро двоструко више. Испоставило се да је оснивање оснивање компаније "Зоом Видео Communication" 2011. године, која нуди софтвер за видео-конференције, прави рудник злата. У априлу 2019. компанија је изашла на берзу и данас спада међу највеће профитере корона пандемије.
Идеја да створи видео-услугу Зоом родила се из љубави. Рођен у Кини, где је и студирао, деведесетих година морао је сатима да путује преко целе земље да би се видео са девојком. Мрзео је путовања возом, па је размишљао како би на други начин могао да је види. Тако је настао Зоом, а поменута девојка му је данас супруга.
Још пре годину дана вредност акција компаније износила је непуних 60 евра, да би у октобру 2020. због пандемије и одговарајућих мера достигла вредност од скоро 500 евра. Самим тим, и Јуаново богатство је достигло максималну вредност, јер и даље поседује 22 одсто удела у компанији.
Магазин "Тајм" је у децембру директора Зума прогласио "пословном личношћу године".