Нова ера грађевинарства у Србији - ускоро се доноси нови Закон о планирању изградње: "За сваку парцелу ће се знати..."
Следеће године нови Закон о планирању изградње, најавио је министар грађевинарства Горан Весић.
Србија се налази на прагу нове ере грађевинарства, а следеће године биће израђен нови Закон о планирању изградње, рекао је данас министар грађевинарства Горан Весић на свечаном отварању Регионалне конференције "Будући трендови у грађевинској индустрији".
Доношењу новог закона, како је истакао Весић, претходиће широка јавна расправа.
- То је део наших најважнијих закона, где ћемо ићи на додатно упрошћавање процедура, на транспарентност поступка, на давање јавних овлашћења и пројектним бироима и неким другим учесницима у процесу изградње како би се држава више растеретила, а грађани добијали бржу и бољу услугу - рекао је Весић.
Он је подсетио да је Србија Изменама и допунама Закона о изградњи увела смо новине које немају многе земље чланице ЕУ.
- Изменама и допунама Закона о изградњи увели смо новине које немају многе земље чланице ЕУ, попут Сертификата Зелене градње који ће почети да се примењује од 2026. године, где сви објекти преко 10.000 квадрата и јавни објекти морају да се граде према тим међународним сертификатима и то значи употребу еколошких материјала, то значи да имате још једну додатну контролу када је у питању градња, ја се надам да ћемо израдити и домаћи сертификат и то значи поврат од 10 одсто на доприносе за грађевинско земљиште, уколико радите по свим сертификатима - објаснио је Весић.
Сви објекти преко 10.000 квадрата ће од 2028. године морати да се пројектују у програму БИМ, једном од најмодернијих програма за пројектовање, као и сви јавни објекти.
Још једна новина је софтвер за израду планске документације ГИС помоћу који омогућава лакши и бржи увид у стање на свим парцелама.
- За сваку парцелу ће се знати шта се на њој налази, то значи да ћемо знати све када је у питању бесправна градња, када су у питању клизишта и сви геопросторни подаци ће се налазити на једном месту - рекао је Весић.
У Србији је вредност свих изведених грађевинских радова у другом кварталу порасла за 22 одсто, док је прошла година завршена са растом 11,2 одсто.
- Грађевинска индустрија у Србији постаје значајан замајац у расту БДП-а. Наше учешће је у другом кварталу ове године чинило 5,92 одсто БДП-а и наш допринос у другом кварталу БДП-у земље је износио 1,1 милијарду евра - истакао је Весић и додао да раст БДП-а значи раст плата и пензија.
Весић је рекао да су Конференције попут данашње веома важне за грађевинску индустрије, јер су оне су место где се говори о иновацијама и трендовима у овој области.