Новац на рачуну и без пријаве: Држава исплатила 410 милиона повртарским газдинствима, ускоро помоћ и ОВОМ СЕКТОРУ
Повртарима у Србији на рачун су легле паре од државе, на име једнократне новчане помоћи пољопривредним газдинствима.
За њихову помоћ укупно је исплаћено око 410 милиона динара. Без икаквих посебних пријава, на основу података о регистрованим газдинствима, новац је уплаћен још пре десетак дана.
Током следеће недеље, новчана средства добиће мале млекаре и пчелари старији од 70 година.
ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ: Објављен детаљан списак ко ће добити НОВАЦ ОД ДРЖАВЕ, када и колики износ
Наредне недеље Србија организује пет комерцијалних летова: Ово су дестинације!
ЛЕТОВАЊА ПОСЛЕ КОРОНЕ: Амбасадор Грчке открива да ли ће нам требати ЗДРАВСТВЕНИ ПАСОШ и шта ће бити са УПЛАЋЕНИМ АРАНЖМАНИМА
Како је рекао министар пољопривреде Бранислав Недимовић, ускоро ће посебном мером бити обухваћени и цвећари. Паре су засада уплаћене повртарима, а осталима би требало током следеће недеље.
Кредити по повлашћеним условима, са један одсто камате, на три године, може да се добије за развој сточарства, набавку животиња, плаћање премије осигурања или куповину хране за стоку, механизације, опреме или развој ратарства, виноградарства, цвећарства и воћарства. Како се наводи у Уредби, појединац или предузетник може да узме кредит до шест милиона динара, а фирма до 18 милиона динара. Износ кредита за ликвидност је до три милиона динара.
У ресорном министарству објаснили су да је новац уплаћен свима по аутоматизму, свим газдинствима која су испунила услове. Држава је издвојила 25 динара по квадратном метру, уписане површине под гајењем поврћа у пластеницима, а максимално до 90.000 динара по газдинству. По грлу краве издвојено је 3.000, а највише 30.000 динара. За овце и козе по 500, а максимално 20.000 динара, а пчелари, старији од 70 година, добијају 800 динара по кошници, а највише до 20.000.
- Паре су ми за пластенике, без икакве пријаве, легле на рачун још пре 10 дана. То ћу сигурно искористити за набавку неког репроматеријала. Неке заостатке ћу надокнадити, али тешко све. Губитак је велики. Ево и сад са ценом младог купуса. Продајемо га на кванташу од 10 до 20 динара за килограм, а прошле године је цена била око 40 динара. Не знам због чега је тако ниска цена. Тешко се и продаје. Највише због великих количина увозног, који се продавао по маркетима, док пијаце још нису радиле - испричао је Горан Даничић, повртар из села Свољак код Уба.
Пољопривредници у Србији нису морали да буду у систему ПДВ, да би конкурисали за помоћ државе. Било је довољно само да су у Регистру пољопривредних газдинстава. Чак ни за меру узимања кредита.
Дају и по 500 ЕВРА за путовања: Погледајте које мере уводи Србија и земље у окружењу за летовање
ТЕЖАК УДАРАЦ: Скоро два милиона више незапослених у Канади у априлу
ЖИВОТ И ОПОРАВАК ПОСЛЕ БАНКРОТА: Блато у злату и злато у блату
Пресудна одлука за Србију: Хоће ли ЕУ "прогледати кроз прсте" када су у питању квоте на челик?
КИНА РАЗМАТРА КОРАК КОЈИ БИ МОГАО ДА УНИШТИ АМЕРИКУ: Ово би могло да има несагледиве последице