НОВАЦ НА СВЕ СТРАНЕ УПРКОС КОРОНИ: Вол стрит од почетка пандемије добио 56 нових милијардера!
Иако је нови корона вирус уништио животе, уштеђевину и мала предузећа оргомног броја Американаца, година у финансијом смислу није била лоша за све
У периоду између средине марта и 22. децембра САД су добиле 56 нових милијардера, укупно 659, а њихово богатство се од почетка пандемије увећало за преко трилион долара, показује децембарски извештај који су заједно израдили Институт за политичке студије и организација "Американци за пореску правичност".
ЕКОНОМСКА БОМБА У СВЕТУ ЛУКСУЗА: Позната америчка компанија продата за 15,8 милијарди долара
АМЕРИЧКА ЕКОНОМИЈА НА КОЛЕНИМА: Криза изазвана короном гурнула привреду у провалију, један податак улива наду
НАЈВЕЋИ ЕКОНОМСКИ ПАД ОД ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА: Еврозона у минусу, да ли је могућ опоравак после свега?
Извештај израђен на основу података које је прикупио "Форбс" показује да милијардери поседују богатство од око четири трилиона долара, што је отприлике два пута више од свега онога што поседује 165 милиона најсиромашнијих Американаца. Десет најбогатијих милијардера заједно има преко трилион долара.
Међу новим милијардерима налазе се позната имена као што су Џеф Безос, Илон Маск, Бил Гејтс, Кање Вест и Тајлер Пери. Они су, међутим, изузеци, а већина нових милијардера су људи иза чијег богатства стоји пословање на берзи. Међу њима је и бивша супруга Џефа Безоса Скот Мекензи, чије се богатство из дана у дан увећава управо захваљујући берзи.
Кључни покретач увећавања њиховог богатства био је невиђени одговор монетарне политике на стабилизацију финансијских тржиста у раним данима пандемије, који је подстакао раст на берзи. Када се Вол стрит нашао на ивици панике у марту, Федералне резерве су се умешале обећавајући ниске стопе и одржавање ликвидности.
Комбинација "лаког" новца и нагле промене економске активности, која је фаворизовала дигиталну трговину, комуникације, едукацију и пословање, дала је неочекивани ветар у леђа технолошким фирмама - стартапима и великим компанијама.
Ово је запањујући показатељ тога како је пандемија искривила велике делове реалне економије и повећала упорну економску неједнакост у САД, која се и даље темељи на расној и етничкој основи.