ГРАЂАНИ, ДРЖАВА СРБИЈА ПОКЛАЊА 10.000 ЕВРА! Ево како да дођете до њих, ово су услови
У припреми програм који предвиђа до 10.000 евра бесповратних средстава за покретање привредних активности намењен младима у Србији који желе да остану на селу.
Нови програм доделе бесповратних средстава за куће на селу ускоро креће. Држава младима сада дели и паре и то бесповратно. Нова мера практично подразумева двоструку врсту помоћи: и кућу на селу и помоћ за покретање посла. Ево и који су услови.
МОМИРОВИЋ: Данас смо започели преговоре о споразуму о слободној трговини са Републиком Корејом (ФОТО)
"МОРАМО БИТИ НЕУПОРЕДИВО ЈАЧИ ИЛИ НЕЋЕМО ОПСТАТИ" Вучић саопштио сјајне вести: Основна плата биће 220.000 динара
"СВИ СЕ НАОРУЖАВАЈУ БЕСОМУЧНО" Председник Вучић у Абу Дабију са представницима компаније Г42 (ФОТО)
До сада је кроз овај програм купљено више од 1.600 кућа за 5.000 људи. Новац за куповину кућа додељиван је у околини Пирота, у селима Пољска Ржана, Велики Суводол и Бериловац. На списку додељених имања су и куће у Новој Црњи, у местима Српска Црња и Тоба као и у општинама Бачка Паланка, Лучани, Владичин Хан, Бач, Кикинда и у Пећинцима...
Када је реч о новом виду подршке у вредности до 10.000 евра, биће то подстицајна средства за отварање продавница, апотека, различите занатске радње (вулканизерске, за поправку пољопривредних машина...), обнову старих заната, старих воденица.
- Наши млади људи, ако имају неку идеју која је битна да неки крај наше земље, неко село може боље и успешније да функционише јављаће се на овај конкурс, добијати подстицајна средства и ми ћемо онда имати управо те делатности, услужне или производне, које ће омогућити лакши живот људима на селу - рекао је министар Милан Кркобабић.
Такође, од подносиоца пријаве очекује се да са продаваоцем непокретности није у крвном сродству; да није у поступку одобравања средстава за куповину непокретности и да у моменту подношења пријаве немају неизмирених обавеза према држави.
Услови за пријаву
Неколико је услова које млади који желе субвенцију за кућу на селу морају да испуне:
- да подносилац пријаве нема више од 45 година
- да је држављанин Србије
- да има пребивалиште на територији Републике Србије
- да није власник или сувласник непокретности на територији Републике Србије, изузев пољопривредног земљишта и да исту нису отуђили или поклонили у претходних 5 година
Све ове услове морају да испуне оба супружника.
Поред обавезних услова, подносиоци пријаве морају да испуне и само један од следећих услова који се односе на то да се на селу живи самостално у закупљеној кући или у породичној заједници са осталим члановима породице. Затим да живи у градској средини у закупљеној непокретности самостално или са породицом и да има намеру да живи на селу.
Занимање је такође важно за остваривање овог услова, па је тако потребно поседовати формално образовање из области медицине, фармације, пољопривреде, ветерине или да да је просветни радник или занатлија. А друга могућност је да подносилац захтева обавља послове чија је природа таква да могу да их раде од куће на селу.
Критеријуми за куће
Куће које подлежу програмима Министарства за бригу о селу такође морају да прођу одређене критеријуме. Сеоска кућа мора да се налази у селу у којем постоји бар један од објеката јавне службе или услуга (здравствена амбуланта, пошта, школа, станица превоза итд.).
Наравно, првенствено мора да испуњава основне услове за живот и становање.
Такође је битно да је уписана у катастар на име продавца, и да је непокретност, као и сви пратећи објекти, изграђена у складу са прописима. Последњи услов је да јој је цена у границама тржишне вредности и да кућа и помоћни објекти нису предмет судског спора.
Обавезна документа које морате да доставите у пријави, као и сам образац пријаве се могу пронаћи у документу Програма објављеном на сајту ресорног министарства за бригу о селу.
Више од 200.000 напуштених кућа
Обезбеђивање стамбеног простора је једно од главних питања са којима се млади суочавају. Зато је оно узето као приоритет у Министарству за бригу о селу.
Поред тога, повећање наталитета, смањење просечне старости становништва и покретање и развој привредних активности су неки од посебних циљева на којима би требало радити у будућности.
Процењује се да у Србији има око 200.000 напуштених сеоских кућа са окућницом, а које су на располагању пољопривредницима и младима који желе да остану да живе на селу.