НОВЕ ЗАКОНСКЕ МЕРЕ: Шта значе најављене промене за паушалце, а шта за послодавце који их ангажују?
Нова законска решења, која ће од следеће године обухватити паушалце, донеће с једне стране пореске олакшице послодавцима који их запосле, уместо да их ангажују као подизвођаче, али би с друге стране могла да дају превише слободе пореским инспекторима који ће одлучивати о томе ко може да буде паушалац.
Најављене мере које би ускоро требало да се нађу у скупштинској процедури највише би могле да утичу на "сређивање стања" у ИТ сектору, али како тврде познаваоци, промене би могле да осете и многи други сектори. Практично, на највећем удару би биле компаније које у послу значајно ангажују агенције паушалце, а што им је кроз досадашњи порески третман, доносило значајне уштеде.
Сада је само питање да ли ће им нове мере, односно порески подстицаји за запошљавање људи донети бенефите у односу на досадашњу могућност да ангажују агенцију паушалца и колики би они могли да буду. А, рачуница показује следеће - уштеда послодавца по једном запосленом који зарађује 80.000 динара нето износила би 35.280 динара. Практично, на ову плату укупно пореско оптерећење од 64 одсто данас је 50.400 динара, а са најављеним пореским ослобођењем од 70 одсто то би износило 15.120 динара.
Јер подсетимо, изменама Закона о порезу на доходак грађана и Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање, најављено је да ће компаније које буду запошљавале лица која нису била у радном односу током 2019. године бити ослобођене плаћања 70 одсто пореза на зараде и доприноса за ПИО за та лица током 2020. године, односно 65 одсто у 2021. и 60 одсто током 2022. године.
Нико неће у мајсторе: Ко ће вам сутра зидати кућу и поправљати инсталације у Србији?
Стопира се продаја дизел возила: Европа прелази на нови погон!
Да ли ће веће плате у јавном сектору донети ПОВИШИЦЕ И КОД ПРИВАТНИКА?
Програмери, дизајнери или маркетинг стручњаци, који су међу најбројнијим у овој категорији пореских обвезника, имају паушалне агенције и који сарађују са више клијената, не би требало да буду у проблему. С друге стране, компаније које сарађују са радницима тако што их ангажују пуно радно време, али их плаћају путем паушалне агенције, од 1. јануара 2020. године неће моћи тако да послују – али ће зато имати могућност да их запосле уз наведене пореске олакшице.
Према мишљењу ИТ заједнице, у којој је велики број паушалаца, олакшице у трајању од три године представљају позитивну тачку нових предлога закона, где је послодавцима омогућен прелазни период за уређење радних односа.
- Али - да ли ће тај период заиста трајати 3 године у пракси? Шта ће се десити уколико запослени жели да промени посао, што је у данашње време чест случај, значи ли то да ће само компанија која је прва запослила предузетника остваривати олакшице? Уколико је то тачно, по процени тржишта за 6 месеци ће и олакшице у ИТ индустрији нестати - оцењује Софија Попара, која је била и члан радне групе за реформу паушалног опорезивања.
Она додаје да, с друге стране, не треба занемарити ни људе који су тренутно у радном односу и да ли ће они следеће године бити у позицији да траже нови посао, када послодавци више неће за њих моћи да добију једнаке повластице.
А како ће држава утврдити да ли је паушалац само замена за запосленог у некој већој компанији? Министар финансија Синиша Мали је најавио да ће то решити увођењем Теста самосталности предузетника, који ће практично показати да ли компанија ангажује паушалну агенцију и на тај начин умањује потребу за запошљавањем људи.
- Важна група коју ово може погодити су предузетници који раде са једним иностраним клијентом. Ако ће тест изгледати како неформално већ кружи заједницом, они ће сасвим сигурно пасти. А ако њихов клијент није заинтересован да отвара своје представништво у Србији, шта тим људима остаје као алтернатива? - пита се Софија.
Она сматра да, осим ове групе, тест може погодити и предузетнике који нису из сфере ИТ-ја, на пример глумце који раде један по један пројекат који дуго траје, као што је снимање серије. Такође, измене могу неповољно да утичу и на занатлије, друге уметнике...
- Ако Тест самосталности не буде пажљиво конструисан тако да има циљ којем је намењен, доћи ћемо до тога да ће много слободе за одлучивање остати пореским инспекторима, а то је нешто на чијем је смањењу радна група за реформу паушалног опорезивања радила - објашњава наша саговорница.
Тест самосталности представља сет критеријума по којима се одређује начин опорезивања који ће "омогућити сваком предузетнику и компанији да провери да ли се одређени приход може квалификовати као приход предузетника од самосталне делатности или као други приход физичког лица". Тако ће, рецимо, консултантски рад и даље моћи да се фактурише на исти начин, али ће пуноправно запошљавање на паушалну агенцију бити готово немогуће.
Према до сада доступним подацима, овај тест укључује питања да ли се у уговору о ангажовању предузетника налазе елементи као што су дефинисано радно време, право на годишњи одмор, опрема и простор за рад, а разматраће се и дужина ангажмана, проценат прихода које предузетник остварује од једног клијента и други елементи.
Немци мајстори рециклаже: Уновче сваку пластичну флашу, а каква је ситуација у Србији?
Државни посао ГУБИ ТИТУЛУ "СРПСКОГ СНА": Ево ПЕТ РАЗЛОГА због којих се то дешава!
За креативне, амбициозне и све којима треба мотивација: "Земља Хобија" вам помаже да остварите додатну зараду
Предузетници се код нас најрадије опредељују за статус паушалног пореског обвезника, јер их то спашава обимне папирологије и администрирања. Највише паушалаца има међу таксистима - 11.322, следе адвокати - 10.064, па рачунарско програмирање - 8.071. Следећи су фризерски, односно козметички салони - 6.964, те разни консултанти са 5.565.
У закону су тачно набројане и делатности које не могу бити паушалне. То су рачуноводствене и књиговодствене агенције, затим послови ревизије, пореског саветовања, рекламирања и истраживања тржишта, трговине на велико и мало, ресторани и хотели, финансијско посредовање и активности везане за некретнине. Паушално се не може опорезовати ни предузетник чији промет прелази 6 милиона динара.
БОНУС ВИДЕО: ЧОВЕКОВ ЖИВОТНИ ВЕК РАСТЕ: Јужнокорејке најдуговечније, а Срби ће живети КРАЋЕ од Хрвата (ВИДЕО)