НОВИ ПРОПИСИ ЗА ГОДИШЊИ ОДМОР У КОРОНИ: Ко може да користити слободне дане до децембра 2021, а ко до јуна 2022.
Овај закључак је донет на предлог Министарства за рад, запошљавање борачка и социјална питања и по њему ће сви они који раде у овим областима а нису искористили своје годишње одморе из 2019. године до 30. јуна 2020. године.
Влада Србије усвојила је на последњој седници закључак којим је продужила законске рокове за коришћење годишњих одмора из 2019. и 2020. године свим запосленим у социјалној и здравственој заштити, који то право нису остварали због радног ангажовања током пандемије ковида 19.
КОРОНА НЕ ПЛАНИРА ДА ПОПУСТИ: У Русији пораст у броју оболелих и умрлих од ковида-19
ЗА 10 ДАНА ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА: Комшије планирају и попуштање мера за Божић
НАЈВИШЕ ЖИВОТА АМЕРИКАНАЦА ОДНОСИ КОРОНА: Број смртних случајева већи него што је јавно пријављено?
Овај закључак је донет на предлог Министарства за рад, запошљавање борачка и социјална питања и по њему ће сви они који раде у овим областима а нису искористили своје годишње одморе из 2019. године до 30. јуна 2020. године, како закон налаже, то моћи да ураде најкасније до 30.јуна 2021. године. Истовремено они здравствени и социјални радници који своје право на одмор из ове године нису могли да остваре јер су им послови везани за пандемију ковида 19 то онемогућили, биће им дозвољено да први део у трајању од две недеље, искористе закључно са 31. децембром 2021. године док ће право на преостале дане моћи да остваре до 30.јуна 2022. године.
Извор из Немањине 11 наводи да су рокови за годишње одморе социјалних и здравствених радника фактички померени за годину дана у односу на оно што закон налаже.
- Овај закључак Влада је донела како би се отклониле законске препреке да ови људи остваре своје право које им даје Закон о раду али и уговори о раду. Треба да се зна да велики број здравствених и социјалних радника није успео да искористи своје право на годишњи одмор из ове али и други део из претходне године јер је од марта на снази за њих посебан режим рада због пандемије ковида 19. Да не би били ускраћени за оно што им припада по закону, Влада је на предлог Министартва рада, препоручила послодавцима да законске рокове за коришћење годишњих одмора продужи за годину дана. Да то није урађено, људи који су даноноћно на својим радним местима у установама социјалне и здравствене заштите, били би кажњени иако они нису својевољно одлучили да не искористе своје дане за одмор који им припадају - наводи извор.
Он додаје да процене показују да је реч о значајном броју запослених којима би без овог закључка ово право било ускраћено.
- Постоје здравствене установе, посебно оне које су биле у ковид систему, где више од половине запослених нису искористили своје одморе из 2019. и 2020. године. Ти људи су на граници издржљивости и не би било примерено да им се није изашло у сусрет. На ту анаомалију је указао значајан број директора здравствених, али и неких социјалних установа и на њихове захтеве је реаговало Министарство рада. Закључак је морала Влада да донесе јер у супротном руководиоци кршио би се Закон о раду којим су јансо дефинисани рокови за коришћене одмора из текуће и претходне године - каже извор.
У Влади Србије је потврђено да је закључак донет и да је његов циљ да се здравственим и социјалним радницима не ускрати права која су им дефинисана законом и уговорима о раду.
Иначе, Законом о раду је предвиђено да запослени годишњи одмор користи у текућој години за ту календарску годину а дата је могућност да и да право на неискоришћени оствари до 30. јуна наредне године.
Уколико то не уради, он губи право на те дане одмора.