АНКЕТА: Да ли знате по ком Милошу је нови ауто-пут добио име?
У понедељак је отворен ауто-пут "Милош Велики" од Обреновца до Љига од јутрос саобраћају прва возила.
И поред тога што је Србија имала неколико великих Милоша у историји, овај ауто-пут име носи по Милошу Обреновићу, вођи Другог српског устанка.
Милош Обреновић (1780. или 1783-1860), био је кнез Србије од 1817. а пре тога други врховни вожд од 1815. године. Године 1830. добио је достојанство наследног Кнеза.
"Хвала свима који се радују напретку Србије" - после Вучићевих речи на отварању аутопута, кренуло је СЛАВЉЕ!
ПОНОС СРБИЈЕ! Председник је јуче отворио аутопут "Милош Велики" и најавио - СТИЖЕ ШУМАДИЈСКИ КОРИДОР!
Грађани задовољни новим ауто-путем: "Пут је феноманалан, баш велики, баш Милош Велики"
Владао је Србијом од 1815. до 1839. и од 1858. до 1860. године.
Након краћег времена и појачаног терора османлија стао је на чело као изабрани вођа Другог српског устанка, који је подигао у Такову, 1815.
Учествовао је у најважнијим биткама и лично водио преговоре са Турцима, а његова највећа заслуга је то што је био на челу Србије при ослобађању од турске окупације.
Склопио је усмени договор са Марашли Али-пашом о мешовитој српско-турској управи.
За време његове прве владавине, упорном дипломатијом, Србија је постала аутономна кнежевина у оквиру Османског царства и укинут је феудализам након чега је настао нови друштвени слој слободно сељаштво.
Кнез Милош је владао аутократски, стално одбијајући да ограничи и дели власт, због чега је против његове власти било подизано неколико буна.
Најзначајнија је била Милетина буна која је за последицу имала доношење краткотрајног либералног Сретењског устава који је поставио темеље правног поретка у земљи.
Током своје прве владавине, кнез Милош је био најбогатији човек у Србији и један од имућнијих на Балкану, а током изгнанства пословно су га претекли други велетрговци.
Иако је био неписмен током његове прве владавине основане су 82 школе, 2 полугимназије, 1 гимназија и Лицеум Књажества сербског, који представља темељ високог образовања.
19 година је провео у изгнанству, од 1839. до 1859. године, прво у Бечу а потом на својим имањима у Влашкој, одакле је давао политичку подршку својим присталицама у Србији.
ВУЧИЋ НА ОТВАРАЊУ АУТОПУТА "МИЛОШ ВЕЛИКИ": Уложићемо милијарду евра и изградићемо 5.000 КМ нових путева! (ФОТО)
Прочитајте цео ГОВОР Александра Вучића на отварању аутопута ''Милоша Великог''
НАШИ ПЕВАЧИ И ГЛУМЦИ ОДУШЕВЉЕНИ АУТОПУТЕМ "МИЛОШ ВЕЛИКИ" Зељко Јоксимовић: О овом сањам 40 година! (ФОТО)
Враћен је на власт после Светоандрејске скупштине 1858.
Током краткотрајне друге владавине наложио је да се прогоне политички противници за које је сматрао да су одговорни за његово вишегодишње изгнанство али је и усвојен Закон о скупштини чиме се у земљи утемељио парламентарни систем.
Нови аутопут је синоћ око 22 сата отворен за редован саобраћај.
Возила из Београда могу да се укључе на аутопут код Мислођина, до којег се стиже путем поред Аде Циганлије ка Обреновцу, као и обилазницом преко Остружничке петље.
Нови аутопут од Обреновца до Љига дужине је 62,7 километара, а чине га три деонице: Обреновац-Уб дужине 26,23 километара, Уб-Лајковац дужине 12,5 километара, где се због лошег квалитета приликом првобитне изградње део у укупној дужини од 2,5 км морао санирати и Лајковац-Љиг дужине 23,98 километара.
Тако је са деоницом Љиг-Прељина, која је раније отворена, у саобраћају 103,06 км аутопута Е-763 Београд - Јужни Јадран.
Деоница Обреновац-Љиг је пројектована за брзине од 130 км на сат, ширине је 28,4 метра с брзом, средњом и зауставном траком и чине је 42 моста и надвожњака, где је најдужи мост дугачак преко 580 метара, а на њој је безбедности ради и око 200 километара одбојне ограде.
Много деценија смо чекали овај дан: Будућност Србије биће много боља него прошлост!
Вучић: ''Нико не може покварити радост народу што је после 74 године добио аутопут''
" ВАЉЕВО не сме да остане слепо црево": После "Милоша Великог" следи ИЗГРАДЊА и аутопута од Словца до Иверка
Траса аутопута Е-763 представља крак Трансевропске магистрале која повезује њен основни правац од Гдањска до Атине и Истанбула са Јадранским морем и луком Бар.