Од 1. јануара мења се закон: НЕМА ВИШЕ ПОРЕСКИХ ПРИЈАВА КАДА КУПУЈТЕ СТАН!
Уколико купујете стан од идуће године обилазићете мање шалтера него до сада.
Грађани више неће подносити ниједну пореску пријаву која се тиче промета некретнина, већ ће то бити посао нотара.
Они ће све податке достављати катастру, преко е-шалтера, а затим ће се даље прослеђивати Пореској управи која ће утврђивати висину пореза. Све ово је предвиђено новим изменама Закона о порезу на имовину чија би примена требало да почне 1. јануара 2020. године.
Измене закона о порезу на имовину у пракси би требало да изгледају овако – укида се обавеза за грађане који купују или продају некретнине, или добију на поклон, да подносе пореску пријаву за порез на пренос апсолутних права. Сада ће то уместо њих радити норати. Такође, од следеће године ни физичка лица, када преко нотара врше купопродају некретнина, више неће подносити пријаве за утврђивање годишњег пореза на имовину.
- Нове измене имају за циљ да се грађанима и пореској администрацији смањи досадашња спора процедура у пореским пословима. За општине и пореску управу ово значи бољу и бржу доступност информација од значаја за утврђивање пореза на имовину, а грађанима штеди време јер неће морати сами да обилазе шалтере - објаснила је Јелена Холцингер, стручњак на швајцарском програму "Реформа пореза на имовину".
СВИ ДЕТАЉИ "ПРВОГ СРПСКОГ КОРИДОРА": Иде долинама ТРИ МОРАВЕ, без тунела, и има чак 78 МОСТОВА! (ВИДЕО)
СВЕТ ТРЕСЕ ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА: Ових шест земаља имају НАЈВЕЋЕ резерве ЗЛАТА у свету
ОВЕ ДВЕ ВОЋКЕ су најисплативије за ГАЈЕЊЕ У СРБИЈИ! Месечно се заради 5.000 ЕВРА, а улагања су МИНИМАЛНА!
Досадашња пракса је показала да локалне пореске администрације највише проблема имају баш због недостатка информација код промена власништва. Грађани нису били ревносни у пријавама пореза на имовину када купују или наслеђују непокретности. Зато су базе пореских администрација затрпане нетачним подацима, а порески обвезници незадовољни.
- У пракси смо до сада имали великих проблема јер су грађани своје обавезе запостављали, а многи су говорили да нису ни обавештени да морају да пријаве своје обавезе код купопродаје некретнина. Имали смо случај да једна трећина купопродаја није била пријављена, па смо их ми позивали да испуне своје обавезе. А посебан проблем имамо са људима који живе у дијаспори, јер не можемо лако да их пронађемо - објашњава Исмаил Махмутовић, руководилац локалне пореске администрације у Сјеници.
Слична ситуација је и у Ужицу, где грађани такође кажу да не знају које су њихове пореске обавезе.
- Нама се дешава да око половине људи који су имали неке купопродајне уговоре, или поклоне и наследства кажу да нису знали да треба да поднесу пореску пријаву, нарочито ону за порез на имовину. Надам се да ће ова измена закона то сада решити - прича Ружица Родаљевић, порески инспектор из Ужица.
Реформа пореза на имовину ради се у 44 општине. На основу истраживања од пре неколико година свака пета некретнина је била ван пореске евиденције.
Статистика је данас другачија. У претходне две године у 44 општине радило 325 пописивача који су пописали око 100 хиљада нових некретнина. Највише је било оних који су имали некретнине од 100 и више квардата, а плаћали и упола мањи порез од реалног износа. У пракси је до тога дошло зато што су људи годинама дограђивали некретнине, али нису то и пријављивали.
ЗАДУЖЕНОСТ КОМПАНИЈА САМО ШТО НЕ ЕКСПЛОДИРА! Сваког тренутка може да дође до НОВЕ ЕКОНОМСКЕ КРИЗЕ, а ГРАЂАНИ су на удару
"НЕЋЕ БИТИ ЕНЕРГЕТСКЕ ВЕЛИКЕ АЛБАНИЈЕ" Ђурић одговорио прљавим покушајима Приштине да УКРАДУ СРПСКУ ИМОВИНУ
ПИТАЊЕ КОЈЕ ЈЕ ПЛАШИЛО МНОГЕ: Вучић открио шта ће бити са милион и по возила у Србији која имају еуро 3 моторе
Чачак, Краљево и Трстеник добили новац за санацију депонија
НОВИ УСЛОВИ ЗА ПЕНЗИЈУ У 2020. Мушкарце чека једна промена, али за жене је ситуација ПОТПУНО ДРУГАЧИЈА (ФОТО)