ОД ОВОГ ДАТУМА ИМАЋЕ 7.000 ДИНАРА ВИШЕ НА РАЧУНУ: Запослени у овом предузећу у Србији добијају веће плате
Свим запосленим инкасантима, а они чине око две трећине радника у ЈП "Путеви Србије", од овог августа плата ће бити повећана у просеку за око 7.000 динара.
То ће бити могуће захваљујући новом колективном уговору који је недавно потписан и који ће важити у три наредне године, јер они који имају коефицијент 2,0 и испод 2,0 имаће надаље увећан коефицијент за 15 одсто.
Онима чији је коефицијент 2,3 и нижи биће исплаћена једнократна солидарна помоћ у износу од 50.000 динара, и то наредне три године.
Ипак, за сада је решено питање коефицијената и помоћи за ову групу запослених, а у даљем периоду би требало решавати и сва остала питања, напомињу у репрезентативним синдикатима.
Запослени у овом јавном предузећу се све више питају када ће свим радницима у Путевима Србије бити исплаћена повишица од десет одсто "коју су сва друга јавна предузећа већ добила у јануару ове године".
Потписници новог колективног уговора - Раднички синдикат ЈП "Путеви Србије" и Синдикална организација Самосталног синдиката - кажу да имају потребу да појасне све повезано са "нетачним наводима" у вези са предлогом владе да се запосленима у јавном сектору зарада увећа до десет процената.
- Наглашавамо да није постојала одлука која је обавезујућа о додели десет одсто запосленима у јавном сектору. Постојала је само препорука која није обавезујућа. То значи да је могло да се додели увећање зараде од нула до десет одсто, а о томе је одлучивало Министарство финансија, а не ми - објаснили су у ова два репрезентативна синдиката ЈП "Путеви Србије".
Испуњени захтеви
Сем повећања коефицијента и солидарне помоћи, по новом колективном уговору, послодавац (ЈП „Путеви Србије”) је дужан да запосленима исплати солидарну помоћ поводом рођења детета у висини до неопорезивог износа што није било у претходном уговору.
Такође, дужан је да исплати солидарну помоћ у случају смрти родитеља у висини једне просечне зараде, као и у случају лечења стерилитета, што исто није било раније.
Послодавац је у обавези и да исплати солидарну помоћ породици у случају смрти запосленог у висини две просечне зараде (у претходном колективном уговору је била једна просечна зарада).
Годишњи одмор, према новом уговору, за календарску годину не може бити дужи од 32 дана.
У овом предузећу, иначе, има око 2.200 запослених, а највећи део њих, од 75 до 80 одсто, ради на наплатним рампама. Просечно, радници на рампама примају око 65.000 динара месечно, али када би послодавац у њихову плату урачунавао све ово за шта се синдикати залажу, плате тих запослених требало би да износе од 85.000 до 90.000 динара, раније су посведочили запослени на наплатним рампама.
Подсетили су и да би запослени и сада, да је по закону, требало да имају толике зараде, али пошто то није тако, онда правду у већини случајева потражују преко судова и тако наплаћују од фирме оно што им реално припада.