Одлазак младих из Србије како би зарадили за пензију, али се сви врате: Може ли се у Немачкој живети од ње?
У зависности од фирме, врсте посла и позиције, радници с Балкана имају различите нивое плата у страним земљама
За пример узимамо Немачку, јер тамо процентуално, има највише људи с Балкана, уз Аустрију, Швајцарску. Одлазак младих из Србије све је чешћа појава, мада има и оних који одлуче да пођу путем европске силе тек у 40. или 50. година живота, како би "зарадили за пензију".
НОВИ РЕКОРД ДРУГЕ НАЈПОЗНАТИЈЕ КРИПТОВАЛУТЕ: Цена "Етеријума" премашила 2.000 долара! (ФОТО)
НОВИ ТРГОВИНСКИ ЛАНАЦ У СРБИЈИ: Познато и када ће бити отворени први маркети
КРАЈ ОТИМАЧИНЕ ЗА ВАКЦИНЕ? Светска банка стала на страну сиромашних, уговори ће морати да буду стандардизовани!
Десет добрих година у иностранству и загарантована је добра пензија, али остаје питање: За живот где? Гастарбајтери су на крају радног живота углавном повратници, међутим, не само због носталгије.
У зависности од фирме, врсте посла и позиције, радници с Балкана имају различите нивое плата у страним земљама. Сходно томе, рецимо радник на грађевини и лекар немају исте зараде, па ни пензије касније. Према актуелним подацима, први има сатницу вредну око 17 евра, а други за 60 минута, у просеку, заради 50 евра.
Свакако да има разлике у томе која покрајина је у питању, који је степен образовања, и какви су, генерално, услови од фирме до фирме. Све у свему, у јулу 2020. Немачки парламент је усвојио закон о повећању минималних пензија.
Закон је ступио на снагу 1. јануара 2021. године, а треба да донесе већа примања за око 1,3 милиона Немаца, међу којима су углавном жене које примају минималну пензију. Тада се писало да овај потез није "милосрђе", већ логична накнада за мукотрпан дугогодишњи рад.
Немачко Министарство за рад процењује да ће нови закон превасходно користити житељима источног дела земље, којем фали још много да сустигне западну Немачку, најпре у економском смислу.
Министарство је тада навело и два примера:
- цвећарке, која је после 40 година пуног радног стажа до 1. јануара текуће године примала пензију од 547,04 евра, а по новом закону добија чак 965,87 евра, што је огромно повећање;
- други пример је грађевинска инжењерка из источне Немачке, која је након уједињења дуже време била без посла, и која ће са 39 година доприноса - уместо 778 евра примати 982 евра.
Дешава се и да људи у Немачкој на крају радне фазе имају пензију од свега 300 и нешто евра (свакако, дискутабилне су године рада). То је био случај пре новог закон, а ова цифра је буквално трећина егзистенцијалне границе у Немачкој, те је последњих година растао број пензионера као корисника Народне кухиње.
Оно што је позитивно, јесте право на "основно осигурање", које важи за све, без обзира на то да ли је радник уплаћивао у немачке социјалне системе или не. Зове се Grundsicherung, а реч је о разлици између стварног износа пензије и законски одређеног минималног износа социјалне помоћи (Mindestsicherung), коју покрива држава.
Према актуелним информацијама (2020), додуше пре повећања минималних пензија, старији брачни пар (преко 65 година), у западном делу Немачке има укупно 2.989 евра нето прихода месечно, док је источном делу земље, према истим параметрима, укупна пензија износи 2.577 евра.
Такође је осетна разлика у мушким, односно женским пензијама: у западном делу, мушкарци добијају 1.875, наспрам жене које имају 1.563 евра, док је у источном делу оваква ситуација: 1.617 евра у поређењу са 1.567 евра.
Ипак, можемо закључити да гастарбајтери када оду у пензију у Немачкој не могу да живе како су навикли док су радили, али зато у родној земљи могу да живе растерећено, без много финансијских дилема. То је често кључни разлог повратка, мимо жеље да остаре у домовини.