ИДЕТЕ У ПЕНЗИЈУ? Послодавац ово мора да уради - уколико вам не исплати новац чекају их ПАПРЕНЕ казне
Закон о раду налаже да су послодавци дужни да радницима који одлазе у пензију исплате отпремнине.
Поред тога што је дужан да отпремнину исплати раднику који из фирме одлази јер је технолошки вишак, сваки послодавац ово мора да уради у још једном случају – када радник одлази у пензију. Уколико уговором о раду или актом послодавца није одређена висина отпремнине, примениће се правило прописано законом, а то значи да послодавац треба да вам исплати две просечне зараде.
Закон о раду налаже да су послодавци дужни да радницима који одлазе у пензију исплате отпремнине.
ХОЋЕТЕ У ПРЕВРЕМЕНУ ПЕНЗИЈУ? Ово су услови - АЛИ МОРАТЕ И ДА ПЛАТИТЕ
ЗА НАЈСТАРИЈЕ ГРАЂАНЕ БЕСПЛАТАН ОДМОР! Уз боравак и храну, ПЛАЋЕНА и ова битна ставка - пензионери се могу пријавити ПОД ОВИМ УСЛОВИМА
НАКОН ИСТОРИЈСКОГ ПОВЕЋАЊА, СТИЖУ НОВЕ ПОГОДНОСТИ! Посебно ће обрадовати ОВУ групу грађана
Висина отпремнине може бити дефинисана уговором о раду или неким другим актом послодавца, а ако то није случај, закон налаже да се запосленом исплати отпремнина која је једнака двема просечним зарадама у Републици Србији, а као релевантни износи узимају се званични подаци Републичког завода за статистику.
Према речима председнице Асоцијације слободних и независних синдиката Ранке Савић, пракса је показала да у већини случајева послодавци заиста поштују исплату отпремнине.
- Рекла бих да у 95 посто случајева заиста нема никаквих проблема. Реч је о људима који су углавном дуго у компанији, па је онда и послодавац посебно везан за њих. Деси се некада да до отказа дође рецимо годину дана пре пензије, али ни у тим случајевима отпремнина није разлог отказа. Тада су и синдикати успевали да издејствују да радник ипак не добије отказ - објашњава Савић.
Неки дају и веће отпремнине
Како наводи Ранка Савић, има случајева где послодавци дају и веће отпремнине од оних на које су законом обавезани.
То је, каже, углавном резултат удруженог деловања радника, односно синдиката.
- Синдикати се изборе за то, па се онда и по неколико пута веће отпремнине нађу у колективном уговору или неком другом акту фирме. Према мојим информацијама, око 20 одсто послодаваца је пристало да даје веће отпремнине радницима који одлазе у пензију - закључује Савић.
Шта се дешава ако послодавац запосленом не исплати отпремнину?
Према одредбама Закона о раду, за оне послодавце који запосленима ускрате отпремнину у случајевима када је она предвиђена, предвиђене су оштре новчане казне.
Тако ће се онај послодавац који раднику ускрати право на отпремнину казнити новчаном казном од 400.00 до чак милион динара.
Имајући у виду овако високе казнене износе, јасно је да се послодавцима не исплати да радницима ускраћују отпремнине, будући да је трошак у том случају много мањи од потенцијалне казне.
Са овим је сагласан и председник Асоцијације малих и средњих предузећа Зоран Вујовић.
Како каже, свако ко закон прекрши и раднику не исплати отпремнину, може због тога бити тужен од стране радника чија су права нарушена.
- Сваки послодавац који се озбиљно бави послом гледа да радника који одлази у пензију испрати како ваља. То је просто димензија људскости - закључује Вујовић.
Све вести везано за пензионере прочитајте ОВДЕ.