Одржан округли сто "Значај система осигурања депозита за стабилност финансијског система Србије"
У дискусији су учествовали представници Народне банке Србије, Министарства финансија, Комисије за хартије од вредности, Удружења банака и пословних банака, као и истакнути стручњаци и научници из области финансија.
Поводом доношења Закона о изменама и допунама Закона о осигурању депозита и у сусрет Светском дану штедње, у среду 30. октобра 2019. године у Народној банци Србије одржан је округли сто под називом "Значај система осигурања депозита за стабилност финансијског система Србије".
Округли сто организовали су Агенција за осигурање депозита, Београдска банкарска академија и Удружење банка Србије уз подршку Народне банке Србије.
У име домаћина скупа, Народне банке Србије, учесницима се обратила вицегувернер Драгана Станић, а уводну реч дали су емеритус проф. др Хасан Ханић, председник Управног одбора Агенције за осигурање депозита и председник Београдске банкарске академије, Владимир Шарић, председник Одбора директора Агенције за осигурање депозита, и Владимир Васић, генерални секретар Удружења банака Србије.
У дискусији су учествовали представници Народне банке Србије, Министарства финансија, Комисије за хартије од вредности, Удружења банака и пословних банака, као и истакнути стручњаци и научници из области финансија. О искуствима у својим јурисдикцијама говорили су и високи представници агенција за осигурање депозита Руске Федерације, Италије и Хрватске.
Учесници су говорили о ефектима измена и допуна Закона о осигурању депозита на стабилност финансијског система и на пословање банака, упоредној пракси и искуствима везаним за унапређење других система осигурања депозита, као и процесу настајања Европског система осигурања депозита (ЕДИС).
Вицегувернер Драгана Станић у свом обраћању нагласила је да су захваљујући добрим економским резултатима и стабилности која траје пуних седам година данас депозити у банкама далеко сигурнији, а моћ државе да их додатно заштити – још већа.
Перманентном расту штедње доприноси сталан и евидентан напредак на макроекономском плану, позитивни трендови на тржишту рада, стабилна и ниска инфлација која се већ шест година узастопно креће у просеку око 2%, очувана релативна стабилност девизног курса и стабилан и здрав банкарски сектор који улива додатну сигурност грађанима да су њихова средства у домаћим банкама безбедна. Вицегувернер је посебно истакла да је захваљујући чврстим темељима које је поставила гувернер др Јоргованка Табаковић и Народна банка Србије омогућен рекордан раст динарске штедње у 2018. и првих девет месеци 2019. године и, у сусрет светском дану штедње, подсетила да све анализе Народне банке Србије показују да је динарска штедња и у кратком и у дугом року исплативија од девизне штедње.
Професор др Хасан Ханић навео је у уводној речи да осигурање депозита, које представља основну делатност Агенције, значајно доприноси јачању поверења, а тиме и стабилности банкарског сектора у целини.
- Захваљујући високом степену поверења у банкарски систем Србије штедња грађана непрекидно расте, упркос томе што се каматне стопе из године у годину смањују. Такође, захваљујући поверењу у банкарски систем и у стабилност националне валуте степен динаризације привреде наше замље је у сталном порасту - рекао је Ханић.
Владимир Шарић подсетио је да систем осигурања депозита штити најрањивије категорије депонената и значајно доприноси очувању финансијске стабилности у земљи и нагласио да је, управо у условима финансијске стабилности, измењен законски оквир који уређује домаћи систем осигурања депозита чиме се систем додатно унапређује и усаглашава са правним тековинама Европске уније и међународним стандардима.
- Изменама и допунама Закона о осигурању депозита биће постигнути следећи циљеви: смањење нивоа ризика у пословању банака захваљујући увођењу могућности обрачуна и наплате премије од банака на основу утврђеног нивоа ризика у пословању сваке појединачне банке; праведнији приступ обрачуну премије осигурања депозита због измене основице за обрачун; унапређење положаја и заштите депонената нарочито у поступку спајања и припајања банака на тржишту, што уједно јача поверење депонената и јавности у банкарски систем; већа одрживост финансирања Фонда за осигурање депозита захваљујући повећању циљног износа Фонда и повећање делотворности система осигурања депозита кроз усклађивање са најбољом међународном праксом - навео је Владимир Шарић.
Владимир Васић је истакао да систем осигурања депозита сасвим извесно позитивно утиче на јачање поверења јавности у банкарски сектор, на спречавање и ублажавање ефеката наступања евентуалних нежељених ситуација на нивоу појединачне банке, али и банкарског система и да доприноси расту штедње у банкарском систему.
- Даље унапређење финансијске стабилности кроз усвојене измене Закона о осигурању депозита видимо пре свега у два института који се овим изменама уводе у систем осигурања депозита, а то су: обрачун премије осигурања депозита и на основну степена ризика пословања банке и дефинисање основице за обрачун премије на ниво висине осигураних износа - нагласио је Васић.
Систем осигурања депозита у Републици Србији подразумева обавезно осигурање депозита физичких лица, предузетника и микро, малих и средњих правних лица у свим банкама које послују с дозволом за рад Народне банке Србије, сагласно Закону о осигурању депозита.
Средства Фонда за осигурање депозита користе се у случају стечаја или ликвидације банке, када се заштићеним категоријама депонената исплаћује осигурани износ у висини њихових депонованих средстава (рачунајући и камату) до 50.000 евра и у случају реструктурирања банке у складу са Законом о банкама.
Осигурање плаћају искључиво банке, а не депоненти. Све банке су обавезне да осигурају депозите код Агенције за осигурање депозита и да плаћају премију осигурања, а у циљу заштите депозита осигураних катеторија депонената и очувања финансијске стабилности у Републици Србији.