ЦЕНА ПЕЛЕТА ЗА ГОДИНУ ДАНА СКОЧИЛА ДУПЛО: Огласили се произвођачи - ево какво је сада стање на тржишту
Упркос кризи на европском енергетском тржишту, ситуација у Србији је стабилна – топлане добро греју, гаса и струје има довољно, поручује Владина Радна група за праћење сигурности снабдевања енергијом и енергентима.
У једном тренутку широм Србије завладала је несташица пелета који је за месец дана поскупео и више од 10.ооо динара. Многи грађани су се одазвали позиву да пређу на овај енергент, и сада су незадовољни што не могу да га купе. Произвођачи, пак, кажу да нису смањили производњу, да су узроци несташице и поскупљења бројни. Поремећај који је настао на тржишту траје више месец дана.
Због тога држава је одлучила да заустави дивљање цена овог енергента и ограничила ју је на 250 евра за тону, са могућношћу корекције.
ПРОВЕРИТЕ РАЧУНЕ! По 100 ЕВРА управо је добило више од 400.000 људи - ево како да проверите да ли сте међу њима
УРЕДБА О ГОРИВУ УСКОРО ИСТИЧЕ: Познато какве нас цене чекају од сутра, на столу ДВЕ ОПЦИЈЕ
"МНОГО ПРОИЗВОДА НЕМА НА ПОЛИЦАМА" Немачка у великом проблему, инфлација у мају порасла на НАЈВИШИ НИВО
Цена пелета, иако сезона грејања није ни близу, полетела је високо, чак је достигла дупло већу цену него лане. Прошле године тона пелета је коштала око 190 евра, а ове и до 300 евра. Сада се на стовариштима за овај енергент тражи од 380 до 420 евра.
Држава је одлучила да заустави дивљање цена овог енергента и ограничила ју је на 250 евра за тону, са могућношћу корекције.
Продавци кажу да пелета нема довољно јер је потражња велика, иако нам ни лето још није дошло, а до зиме има још пет-шест месеци. Грађани су, услед процена да ће енергенти на јесен поскупети енормно, кренули да масовно купују огрев.
Произвођачи су пумпали цене како расте потрошња и тврде да кубик дрва плаћају од 8.000 до 10.000 динара, па пелет не могу јефтиније од 40.000 динара за тону.
Иначе, просечном домаћинству, које греје око 100 квадрата, за сезону је потребно око шест тона пелета, што у овом тренутку значи око 250.000 динара! Због тога је држава одлучила да ограничи цену овог огрева и да више укључи ЈП „Србијашуме”, које дрва продаје по 4.000 динара, или упола јефтиније од осталих произвођача.
Договорено је да ЈП "Србијашуме" до 1. јула постигну динамику производње и испоруке планираних дрвних сортимената, што, како каже Игор Брауновић, в. д. директора "Србијашума", даје све предуслове да се стабилизује производња пелета.
- Планирана производња наших дрвних сортимената у потпуности ће подмирити потребе произвођача пелета и на тржишту наше земље ће бити у довољној количини тог енергента - истиче Брауновић, указујући да је садашња цена пелета 250 евра са сировином коју им испоручи предузеће. Корекције цена ће бити у ситацији промена инпута који учествују у производњи. Од Владе Србије произвођачи пелета захтевају да марже продавцима пелета буду ограничене.
Контактирали смо неколико прозвођача и продаваца пелета где смо добили различитие информације.
Рецимо једна од фирми на Земуну одлучила је да ове године због ситуације на тржишту да више неће се бавити продајом пелета.
Док са друге стране, контактирали смо и једну фирму у центру Београда, где смо добили информацију да цена пелета није варирала у протеклим данима како је држава увела ограничење цене и да нема информацију да ли ће доћи до додатног смањења цене.
Регион
Због повећане потражње широм БиХ, дошло је до виших цена и код комшија и то у просеку за 20 одсто, кажу они који се баве производњом овог енергента.
Наиме, како кажу, сада се цене крећу од 350 до 390 КМ за тону, у зависности од врсте, али и квалитета. Због велике потражње купци су принуђени да на испоруку, како објашњавају, чекају по 20 и више дана.