ОЛАФ ШОЛЦ У ПОСЕТИ САКСОНИЈИ: Ископавање литијума у овој регији проглашено је пројектом од стратешког значаја
Немачки канцелар Олаф Шолц данас ће посетити покрајину Саксонију, где ће у центру пажње бити литијумски пројекат Цинвалд. Ископавање литијума у овој регији проглашено је пројектом од стратешког значаја, кључним за осигуравање сировинске независности Немачке и Европе.
Немачки канцелар Олаф Шолц посетиће данас покрајину Саксонију, а у фокусу биће литијумски пројекат Цинвалд, пошто је у тој покрајини ископавање литијума проглашено пројектом од стратешког значаја битног за осигуравање стратешке сировинске независности Немачке и Европе.
У рударској престоници Саксоније, у Фрајбергу, налази се покрајинска служба за рударство (ОБА), која, како се истиче у саопштењу покрајинске владе, може да се осврне на вековну историју и вероватно је најстарији ауторитет у Немачкој у тој области.
ОБА је главна покрајинска институција која одобрава све рударске пројекте и важна је за спровођење циљева политике сировина Саксоније.
Током дугогодишњег постојања, ОБА је стекла веома добру репутацију широм Немачке и Европе, а канцелар Шолц ће данас посетити седиште ове институције како би разговарао о питању обезбеђивања снабдевања сировинама у будућности.
– Није уобичајено да канцелар посећује покрајинску институцију са око 90 запослених. Ово показује поштовање и важност коју канцелар Шолц придаје безбедном ископавању сировина релевантних за будућност у Саксонији. Рударство у Заксонији има дугу традицију и важан је економски фактор данас и у будућности – истакао је покрајински министар економије Мартин Дулиг.
Он је казао да се Саксонија ослања на иновативне технологије и одрживе процесе како би обезбедили дугорочно снабдевање сировинама уз заштиту животне средине.
– Енергетска и транспортна транзиција, дигитализација свих области привреде и живота као и захтеви за климатски неутралном и одрживом привредом узрокују раст тражње за сировинама, а посебно за такозваним високотехнолошким сировинама. Одговорно коришћење примарних и секундарних сировина све је потребније и важније за будућу одрживост немачке и заксонске привреде – додао је.
Дулиг се, у саопштењу, захвалио и запосленима у ОБА, као ауторитету за издавање дозвола и надзор, који гарантује да се домаће рударство обавља у складу са највишим одрживим и друштвеним стандардима и може на крају довести до висококвалитетних индустријских послова.
– Ови стандарди се такође примењују на ископавање литијума у Алтенбергу. Зато што не губимо из вида изазове који долазе са таквим пројектом – посебно за људе и животну средину у региону Цинвалда – већ их као покрајинска влада и рударска управа решавамо заједно са регионом и рударском компанијом. Све то са циљем да се кроз ископавање литијума значајно допринесемо сировинској стратешкој независности Немачке и Европе – подвукао је Дулиг.
У Фрајбергу, како је најављено, канцелар ће се посебно информисати о пројекту ископавања литијума који планира Цинвалд Литијум GmbH у близини Алтенберга.
Тај пројекат, у складу са одлуком ЕУ о критичним сировинама, треба препознати и реализовати као стратешки пројекат, наводи прес служба покрајине Заксоније.
Планиране су инвестиције веће од 500 милиона евра и очекује се отварање најмање 400 радних места.
Заксонија би стога могла дати важан допринос испуњавању националних и европских циљева политике сировина, наглашава се у саопштењу.
– Задовољни смо због интересовања канцелара Шолца и министра Дулига – каже Марко Улиг, генерални директор Цинвалд Литијум ГмбХ.
Он је истакао да су немачка и покрајинска влада изузетно важни партнери за овај пројекат.
- Ова подршка је важан стуб за будућност и одрживу производњу литијума у Алтенбергу - рекао је оценивши да је посета сигнал да су производња литијума и модерно рударство високи приоритет за савезне и покрајинске владе.
Заксонија је, у складу са својом стратегијом сировина, себи поставила за циљ стварање регионалних ланаца вредности за високотехнолошке сировине у Саксонији.
Посебан фокус је на екстракцији литијума, централне сировине за производњу батерија и других високотехнолошких производа.
Тај рудни метал, како се подсећа налази се у батеријама електричних аутомобила, а само у Европи, очекује се да ће потражња за електричним аутомобилима порасти 35 пута до 2050. године.
Цинвалд Литијум GmbH планира да производи ископавањем 15.000 тона литијум хидроксида компатибилног са батеријама годишње, што покрива потребе годишње један милион батерија за електричне аутомобиле просечне величине.
Извор: Србија Данас/Вести online