ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ! УСАГЛАШЕН СПОРАЗУМ: Ускоро НИЖЕ ЦЕНЕ РОМИНГА у Србији
Министар трговине, туризма и телекомуникација Србије Расим Љајић изјавио је данас да се од 2021. године укида роминг на Балкану.
Грађани балканских земаља од 1. јула добиће још ниже цене међусобног телефонског саобраћаја, а за две године трошкови роминга требало би да потпуно нестану. Споразум о томе скоро у целости је усаглашен, а Љајић најављује његово потписивање за април у Београду.
- Споразум предвиђа да цене роминг позива неће прелазити 0,19 евра по минуту, 0,06 евра по СМС поруци и 0,20 евра по мегабајту за коришћење интернета. Значи, цене могу бити само ниже од тих, а никако више - каже Љајић.
СЕНЗАЦИОНАЛНИ САЈАМСКИ ПОПУСТИ САМО У TRAVELLAND-U УЗ УРАЧУНАТО ОСИГУРАЊЕ ОД ОТКАЗА ПУТОВАЊА!
Упитан обухвата ли укидање роминга и позиве према Европској унији и од ње, Љајић одговара да је то "прича на нешто дужем штапу".
- У изјави подршке Дигиталној агенди за западни Балкан, која је потписана у мају прошле године у Софији, истакнута је и подршка имплементацији плана за олакшавање смањења трошкова роминга између нашег региона и ЕУ - рекао је министар.
Међутим, додаје, Европска комисија била је фокусирана да буде потписан овај споразум за укидање роминга на западном Балкану, а када се то деси, да се онда отвори и питање укидања роминга између овог региона и ЕУ. До сада није било спремности Европске комисије да удовољи захтевима да се уредба о укидању роминга ЕУ односи и на земље које се налазе у процесу придруживања ЕУ, односно на западни Балкан.
- Када би се то догодило, била би то најдиректнија и најопипљивија подршка, коју би могли осетити грађани на западном Балкану - појашњава потпредседник Владе Србије.
Додаје да ће грађани осетити знатне уштеде већ у овом прелазном раздобљу, а посебно од 2021. године:
- Потрошачи ће тада плаћати идентичне цене онима које плаћају унутар своје матичне мреже.
На пример, позиви у ромингу из Црне Горе, БиХ и Македоније према Србији тренутно су 28,5 динара (0,51 КМ), а у прелазном периоду неће моћи бити виши од 22 динара по минуту. Из Албаније, позиви према ове четири земље тренутно су око 150 динара по минуту.
Више од 400 људи присуствовало ХР конференцији магазина Оригинал и Фондације Новак Ђоковић
Иначе, у Србији од укупног роминг саобраћаја, 70 посто се односи на западни Балкан. У БиХ чак 40 посто укупних телекомуникационих прихода чине телефонски и интернет роминг.
- Зато није ни чудо што оператори нису одушевљени, али ће грађани свакако бити на добитку - каже Љајић.
Србија, БиХ, Црна Гора и Македонија од 2014. године кренуле су у постепено снижавање цена роминг услуга. Цене мобилног телефонског саобраћаја између ове четири земље регулиране су споразумом и ту није било већих искакања.
- Покушаји ове четири земље да приволе Европску комисију да се Уредба ЕУ о ценама роминга односи и на западни Балкан није успела, па смо имали ситуацију да су наше цене позива у ромингу биле више шест пута, а интернет чак 25 пута у односу на ЕУ - рекао је Љајић.