Ове ФАЛСИФИКОВАНЕ новчанице круже Србијом: Ако код себе имате неку од њих, добро обратите пажњу на следеће упозорење!
Добро обратите пажњу
Према подацима Народне банке Србије, број фалсификованих новчаница који су у нашој земљи у оптицају, смањује се, па је од јануара до јула откривено укупно 2.228 лажних динара што је за четвртину мање у односу на исти период лане.
Београђанин купио пуњач за лаптоп и замало погинуо: Ако немате ОВУ ознаку, у опасности сте!
Београђани, ОПРЕЗ! Појавиле су се ЛАЖНЕ ХИЉАДАРКЕ, ево како да их препознате (ФОТО)
Када је реч о страном новцу, број "лажњака" се преполовио. Откривено је свега 606 страних новчаница, наспрам чак 1.216 комада у истом раздобљу 2016. године. Иако међу њима предњачи евро, као најзаступљенија страна валута у Србији, по старом добром обичају фалсификатори и даље воле да кривотворе новчаницу од 100 долара.
- У првих шест месеци ове године откривено је 137 фалсификованих новчаница америчког долара, што је преко два пута више него у истом периоду лане, када су евидентирана 63 комада тих новчаница - упозоравају у НБС.
Фалсификат се може препознати на основу неколико карактеристика: општег изгледа новчанице (делује замућено, на додир је другачија од уобичајене), али и детаља као што су холограм и заштитна нит. Најбоље ју је проверити усмеравањем у правцу извора светлости.
Оригиналне новчанице се штампају на заштићеном папиру и уграђују се: водени жиг, сигурносна нит и неправилно распоређени вишебојни кончићи који флуоресцирају приликом излагања УВ светлу.
Са фалсификованом личном картом подигао кредит од 800.000 динара!
Новчанице од 2.000 динара, 100 долара и 50 евра највише су на мети фалсификатора, судећи по откривеним лажним валутама у Србији током првих шест месеци ове године.
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕДА ФАЛСИФИКАТ: У књижарама се појавиле лажне ђачке књижице! (ФОТО)
Откривене су четири лажне новчанице британске фунте, али и шест комада немачких марака, које више нису у оптицају, али и даље могу да се замене за евро у немачкој централној банци. И у Србији две банке раде откуп немачких марака, и то за динаре. Реч је о Комерцијалној и Рајфајзен банци.
Када је реч о вредности лажног новца, кривотворени динари, откривени у овој години, "тешки" су укупно 3,18 милиона динара, а страни новац 54.300 евра.