НИЈЕ ЗНАО ЕНГЛЕСКИ, АЛИ ЈЕ УМЕО ДА НАПИШЕ РАЧУНАРСКИ КОД: Одбијен осам пута за америчку визу, а сад је МИЛИЈАРДЕР
Јуан је био несрећан као потпредседник познате технолошке компаније па се отиснуо у предузетништво
Компанија Зоом од данас вреди више од ИБМ-а и АМД-а и то након вртоглавог узлета акција у уторак од чак 41 одсто. Тржишна вредност компаније која корисницима омогућује групне видео позиве тренутно износи 129 милијарди долара, а само у уторак је порасла за чак 37 милијарди долара.
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА СТОЧАРЕ: Држава наменила милионе за интервентни откуп ТОВНЕ ЈУНАДИ
МИЛО ОСТАВЉА ДУГОВЕ И ПРАЗНУ КАСУ: Нова влада Црне Горе биће на великим мукама да СПАСЕ ПРИВРЕДУ
"ЕКОНОМСКИ ПРЕДЛОЗИ СУ ДОБРИ И КОНКРЕТНИ" Чадеж: На столу занимљива решења када је у питању привреда
Већ сада корпоративна Америка процењује да је управо ова компанија највећи победник корона кризе и да је од ње највише профитирала.
Компанија је због епидемије корона вируса доживела невиђену популарност јер су стотине милиона људи широм света биле приморане да се прилагоде животу од куће, па самим тим и послу и састанцима које посао носи. Од 22. марта број дневних корисника повећао се за скоро 380 одсто у односу на годину раније и то након што је компанија већ придобила више од 2,2 милиона нових корисника у прва два месеца ове године.
Оснивач ове компаније је педесетогодишњи милијардер Ерик Јуан. Као млад сањао је да напусти Кину како би отишао у Силицијумску долину и то од када је чуо суоснивача Мајкрософта Била Гејтса како говори о интернету.
Млади Јуан је провео више од две године борећи се за визу, а за то време одбијен је укупно осам пута. Кад је у деветом покушају 1997. године коначно добио америчку визу, тада 27-годишњи Ерик Јуан није говорио енглески, али је знао да напише рачунарски код и убрзо се запослио у компанији за видео конференције WebEx. Ова компанија је годину дана касније продата компанији Циско за 3,2 милијарде долара (платформа је сада позната као Циско Webex).
Јуан је постао потпредседник овог технолошког гиганта зарађујући накнаду у виду "врло високих шест цифара". Али он је био несрећан.
Иако је првих неколико година у овој компанији било сјајно, почео је да примећује да када би разговарао са клијентима компаније Циско Webex, "није видео ниједног срећног клијента".
Према Јуановом мишљењу, производ се није развијао довољно брзо, што је представљало напор за клијенте. Он је додао да ова компанија чак и дан данас користи исти онај код који је он написао пре две деценије.
Као дугогодишњи софтверски инжењер, Јуан је сматрао да је еволуција паметних телефона и таблета створила нове могућности за унапређивање видео конференција. Зато је 2011. одлучио да напусти удобност свог високо плаћеног посла да би сам почео свој бизнис.
Убрзо је започео да развија платформу за видео конференцију док је тражио средства за изградњу и покретање нове компаније.
- С једне стране, то је заиста велики ризик, напустити врло добро плаћену позицију потпредседника већ изграђене фирме. Међутим, са друге стране, ја ту нисам био срећан, што значи да ментално то није био велики ризик. Сврха живота је тежња за срећом, пре свега - рекао је Јуан.
Убрзо се његов ризик исплатио, па је за девет година од кад је основао Зоом, компанија толико порасла да сада запошљава готово 2.000 људи, док је приход удвостручила у 2019. на више од 620 милиона долара.
Ова година била је посебно плодоносна за ову компанију па је у другом тромесечју продаја порасла на 663,5 милиона долара.
Иако је Зоом већ забележио успон на тржишту видео конференција и наставља да се суочава са јаком конкуренцијом (попут Цисца, Гугла и Мајкрософта), Јуан верује да још има довољно простора за раст компаније.
НЕОЧЕКИВАН ПАД ОД 20 ОДСТО: Американци све мање траже социјалну помоћ
ГРАД ОД СКАЛИНА У ПРОБЛЕМУ: У Херцег Новом приход од боравишне таксе мањи за 800.000 еура!
ПРОДАВЦИ ТРЉАЈУ РУКЕ: У Бечу школски прибор ПАПРЕНО СКУП!
ОВЕ ГОДИНЕ ОДЛИЧНИ ПРИНОСИ! Домаћи лук протерује увозни и са пијаца и из маркета
"ЦРНО ЗЛАТО" СВЕ МАЊЕ ВРЕДИ: Цене нафте потонуле на једномесечни минимум!