БАКА ЈАВОРКА ХТЕЛА ДА ПОМОГНЕ ЗЕТУ, ПА ОСТАЛА БЕЗ ПЕНЗИЈЕ: Пазите да не направите исту грешку коју је начинила ИЗ НАЈБОЉЕ НАМЕРЕ
Породична пензија има своје специфичности за које многи не знају.
Када је пензионерка Јаворка И. из Беле Паланке схватила да је остала без 20.000 динара помоћи коју је држава обезбедила за најстарије, иако јој тај износ припада као породичном пензионеру, упозорила је и апеловала на све своје исписнике да не праве грешку коју је она направила из најбоље намере.
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ: Одговор стигао директно из Фонда ПИО
ВУЧИЋ ОБИШАО РАДОВЕ У ВРБАСУ: "Ово мења лице Србије, стизаћемо за сат и 15 минута од Београда до Суботице"
ПРЕМИНУО МАРИНКО ЗАДРО "Краљ шећера" нас напустио у 83. години живота - свој успон у каријери започео у фабрици у Сремској Митровици
Ова пензионерка је пре пар месеци на инсистирање свог зета да на њу региструје приватну фирму то и пристала, немајући при томе појма да ће јој се то одразити и на даљу исплату пензија и на помоћ државе од 20.000 динара. Није имала појма да једно искључује друго и да у случају породичне пензије постоје одређена законска ограничења када је реч о поновном запослењу. Занима је, каже, да ли ће пошто се фирма угаси имати право да настави да прима пензију од покојног супруга, а можда и ретроактивно добије ових 20.000 динара јер јој је пензија међу нижим.
У Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) за медије кажу да уколико се прималац породичне пензије запосли или региструје самосталну делатност, (као у наведеном случају), обуставља му се исплата породичне пензије.
"Исплата се обуставља са даном почетка запослења, односно са даном пријаве на осигурање. Кориснику породичне пензије тада не престаје право на породичну пензију, већ се само обуставља исплата пензије за време трајања запослења, односно обављања самосталне делатности. Након престанка осигурања, корисник треба да се обрати надлежној филијали како би се наставило са даљом исплатом породичне пензије", истичу у пензијском фонду.
Породични пензионери могу да буду радно ангажовани само по уговору о делу и ауторском уговору.
- Корисницима породичне пензије који обављају послове по уговору о делу, ауторским уговорима и слично неће се обустављати исплата, под условом да износ остварене уговорене накнаде на месечном нивоу не прелази износ најниже основице у осигурању запослених, важеће у моменту уплате доприноса - истичу у пензијском фонду.
Право на једнократну помоћ у износу од 20.000 динара имају корисници пензије који су остварили право, закључно са 23. новембром 2023. године. У случају да је исплата породичне пензије обустављена пре наведеног датума, због регистровања самосталне делатности не постоји основ за исплату ове једнократне помоћи.
На питање шта каже закон да ли ће по гашењу фирме моћи да прими све заостале пензије, у Фонду ПИО кажу да неће.
- Не, јер корисник породичне пензије нема право да прима пензију у случају да региструје самосталну делатност. Као што смо навели, исплата се обуставља са даном пријаве на осигурање - истичу у Фонду ПИО.
Да има дете на школовању, а да је дошло до овакве ситуације, оно би наставило и даље да прима пензију. С тим што би био одређен нови износ породичне пензије у висини од 70 одсто, имајући у виду да се породична пензија, уколико је наслеђују два члана, одређује у износу од 80 одсто од пензије која припада, односно која би припадала умрлом у моменту смрти, док се за једног члана она одређује у износу од 70 одсто, закључују у пензијском фонду.
Извор: Србија Данас/АЛО!