ОШТАР ПАД ИНДЕКСА НА СВЕТСКИМ ТРЖИШТИМА: Инвеститори очекују други талас пандемије
Цене акција на светским берзама забележиле су прошле недеље највећи недељни пад од половине марта, јер су након нових економских процена америчког Феда спласнуле наде у брзи опоравак највеће светске привреде од коронакризе.
На Вол Стриту је Дау Џонс прошле недеље потонуо 5,6 одсто, на 25.605 бодова, док је S&P 500 склизнуо 4,8 одсто, на 3.041 бод, а Nasdaq индекс 2,3 одсто, на 9.588 бодова.
На самом почетку недеље чинило се да ће светске берзе наставити узлазним трендом. Цене деоница су расле, при чему је Nasdaq индекс надокнадио све губитке од избијања коронакризе и достигао највише нивое у историји.
Црна Гора забележила ПАД ТУРИСТА већ у прва три месеца: Ипак, они очекују позитивну стопу раста
СРПСКИМ ТУРИСТИМА ОТЕЖАН ПУТ: Ово је максимално задржавање у Северној Македонији, у Грчку само на један начин
Професорка из Финске дошла у Србију и покренула СЈАЈАН БИЗНИС: Постала је модерна пастирица, има стадо од 370 ОВАЦА!
Али, половином седмице улагаче су забринуле вести о расту броја новозаражених од корона вируса у појединим савезним државама САД-а које су недавно укинуле рестриктивне здравствене мере.
Уз то, здравствени стручњаци упозорили су да би број умрлих од корона вируса у САД могао достићи 200.000 до септембра, пре него што се број новозаражених стави под контролу. Због тога су спласнуле наде у брзи опоравак привреде од коронакризе, па су у четвртак цене акција на Вол Стриту потонуле више од 5 одсто, што је био њихов највећи дневни пад од марта.
- Реалност је да ће економски ризици потрајати дуже него што се на тржишту процењивало. Последњих недеља тржиште је можда пребрзо порасло - каже Дан Деминг, директор у компанији KKM Финанциал.
Захваљујући великим фискалним и монетарним подстицајним мерама, S&P 500 индекс порастао је више од 35 одсто од 23. марта, па се почетком прошле недеље примакао рекордном нивоу, достигнутом 19. фебруара, на само 6 одсто.
С обзиром на неке макроекономске извештаје, улагачи су се надали брзом опоравку привреде од коронакризе и изласку из рецесије, но разочарале су их процене и поруке америчке централне банке. Фед је, наиме, у среду, након дводневне седнице, објавио да би у овој години америчка привреда могла пасти 6,5 одсто, а идуће порасти 5 процената.
Поручио је, такође, да ће кључне каматне стопе остати ниске све до 2022. године јер, како је рекао председник Феда Џером Пауел, предстоји дуг пут опоравка.
И на европским берзама су цене акција прошле недеље оштро пале. Лондонски ФТСЕ индекс склизнуо је 5,85 одсто, на 6.105 бодова, док је франкфуртски DAX потонуо 7 одсто, на 11.949 бодова, а паришки ЦАЦ 6,9 одсто, на 4.839 бодова. На Токијској берзи је, пак, Nikkei индекс ослабио 2,4 одсто, на 22.305 бодова.