ОТКРИЈТЕ ФАСЦИНАНТНЕ ТАЈНЕ ЈЕДНЕ ОД НАЈМАЊИХ ДРЖАВА НА СВЕТУ: У овој земљи последње убиство десило се пре више од 25 година!
Лихтенштајн је једна од најмањих земаља на свету, али има много тога што туристима може да пружи. Па ипак, он је једна од најслабије посећених земаља Европе.
Ова мала земља протеже се на највише 160 километара квадратних, четврта је најмања држава у Европи и шеста најмања на свету.
Она нема свој аеродром, па у Лихтенштајн не можете отпутовати авионом, већ ћете морати летети за сат и по удаљени Цирих у Швајцарској.
Ово је једна од само две земље на свету које не само да и саме немају излаз на море, а га немају ни њене комшије, у овом случају Швајцарска и Аустрија.
По броју становника Лихтенштајн заузима шесто место са највише 40 хијада становника, а само Ватикан, Тувалу, Науру, Палау и Сан Марино имању мање.
Једна од најбогатијих земаља на свету
Кнежевина Лихтенштајн, како јој гласи службени назив, једна је од најбогатијих земаља на свету. Јаки су, рецимо, у извозу смрзнутих pizza, а најјачи на свету у производњи зубних протеза.
Наиме, у том подручју Лихтенштајн је свјетски лидер, односно тамошња стоматолошка компанија Ивоцлар Вивадент, чији је власник Кристоф Целер наводно једини милијардер у земљи.
Његова компанија, која се осим протезама бави и производњом низа других стоматолошких производа, у својих рукама држи 20 посто тржишта зубних протеза на свету. На годишњем нивоу произведу их наводно чак 60 милиона. Лихтенштајн има и врло занимљиву радну културну.
Пауза за ручак у тој земљи траје чак сат и по времена, од 12 до 13.30 сати, па се као таква сврстава на једну од најдужих на свету.
Друга најслабије посећена земља у Европи
Упркос предивној природи и планинама као и опцији зимског туризма, Лихтенштајн је и друга најмање посећена земља у Европи, а до недавно је била најслабије туристички посећена.
Према подацима из 2019. године посетило ју је само 87 хиљада људи.
С друге стране, Лихтенштајн је једна од најсигурнијих земаља света.
Последње убиство у њој је забележено наводно 1997. године, а сви затвореници који служе казну дужу од две године то раде у Аустрији.
Сматра се да је земља толико сигурна да просечни становник не осећа потребу да закључава врата.
Велика забава за све становнике на дан државног празника
Лихтенштајн је кнежевина, а на њеном челу је кнез Ханс-Адам II, који поводом државног празника Стаатсфеиертаг – 15. августа, позива све становнике те земље да му се придруже на слављу у дворишту његове палате у Вадузу, а манифестација се одржава и у граду, па га краси и ватромет.
Својевремено је било могуће ‘унајмити’ цели Лихтенштајн на Аирбнб-у по цени од 70 хиљада долара за ноћ, и то за минимум две ноћи за укупно 450 до 900 особа.
Наводно је, али неуспешно, тако покушао да изнајми и светски славни Снооп Dogg.
Поврх свега наведеног, Лихтенштајн се може похвалити и завидним бројем олимпијских медаља у алпском скијању (једна на сваких 3800 становника).
Све до 2009. године били су у дипломатском спору са Чешком и Словачком око имовине и земљишта које су имали на територији некадашње Чехословачке.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Станко Стаменковић