Србија на челу ранг листе: Шта је нашу земљу довело на прво место у гринфилд инвестицијама?
Према подацима Народне банке Србије, највише страних директних инвестиција у прошлој години је дошло из Француске (710,7 милиона евра), затим Хонг Конга (434,6 милиона евра), Холандије (317,5 милиона евра), Немачке (263,7 милиона евра) и Русије (237,3 милиона евра).
У Србији је у прошлој години забележено 107 пројеката директних страних инвестиција (СДИ) и то у различитим секторима, а највише у производњи. То је један од разлога који је нашу земљу поново после три године "довео" на чело светске ранг листе британског листа "Фајненшел тајмс" по броју СДИ у односу на величину своје привреде.
Стручњаци тврде да је на то утицало више фактора, али и упозоравају да треба обратити пажњу на квалитет тих инвестиција и сагледати шта све доносе Србији.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА - септембар и октобар идеални за купање у Грчкој
Трговински рат између САД и Кине наставља да дивља: ПОДИГАО И ЦЕНУ НАФТЕ!
ВЕЛИКА ОПАСНОСТ ПО ПУТНИКЕ У АВИОНУ: Ови модели лаптоп рачунара забрањени на летовима!
Директне стране инвестиције у Србији су прошле године порасле на 3,2 милијарде евра нето, чему је, према мишљењу економиста највише допринела макроекономска и политичка стабилност.
Према подацима Народне банке Србије, највише страних директних инвестиција у прошлој години је дошло из Француске (710,7 милиона евра), затим Хонг Конга (434,6 милиона евра), Холандије (317,5 милиона евра), Немачке (263,7 милиона евра) и Русије (237,3 милиона евра).
Посматрајући области у које страни инвеститори највише улажу то су прерађивачка индустрија (924,8 милиона евра), саобраћај и складиштење (660,1 милиона евра), затим следе финансијске делатности, грађевинарство и рударство.
Неке од најзначајнијих инвестиција (по вредности) које су започете у 2018. години у Србији су "Ванси", "Зиђин Мининг", "Линглонг Интернатионал Еуропе" и фабрика "ЗФ Friedrichshafen".
Економиста Миладин Ковачевић објашњава да је више фактора допринело таквом статусу Србије између којих су стабилност, инфраструктура и квалитетна радна снага.
- Један од фактора толиког броја СДИ је и релативно квалитетна радна снага, добро обучена и образована. Без обзира на то што тренутно имамо и недостатак радне снаге, у Србији је ипак приступачна и квалификована. Један од фактора је и трговинска отвореност Србије, као и солидна инфраструктура, где пре свега мислим на завршавање коридора који представљају кичму инфраструктуре - каже Ковачевић.
Крај златне ере: Обећана земља иде ка техничкој рецесији
ОПАСНОСТ ОД КРАЂЕ ДОК СТЕ НА МОРУ: Ево како се заштитити од могуће провале
СВАКОГ САТА БОГАТСТВО ИМ РАСТЕ ЗА ЧЕТИРИ МИЛИОНА ДОЛАРА: Ко су најбогатије породице на свету и чиме се баве?
Наравно, како истиче, ту је и велики број индустријских зона, у којима је могуће градити погоне и има капацитета за проширење, а које су близу великих градова. Ковачевић каже да велики број СДИ утиче на све - раст стандарда, производње, радних места и плата, као и на повећање извоза и уопште на економски раст и развој.
- Интензитет инвестиција је генерално јак у Србији, укупан раст ће ове године прерасти 8,5 одсто. Стране директне инвестиције ће сигурно прерасти 2,5 милијарди евра, а можда достигну и прошлогодишњи ниво - каже Ковачевић.
Страни инвеститори су према раније објављеним подацима, у Србији прошле године отворили око 40 нових фабрика, погона, производних линија и дистрибутивних центара. Србија је иначе привукла 57 одсто свих директних страних инвестиција у региону. Скоро 12 пута већа количина гринфилд инвестиција од очекиване.
СРБИЈА РАДИ, СРБИЈА СЕ ГРАДИ: Вучићев инвестициони план ће донети СЈАЈНЕ РЕЗУЛТАТЕ без повећања дуга
Велике промене на вебу! Продаје се ПОПУЛАРНА ДРУШТВЕНА МРЕЖА
Упит стања за ПОРЕЗ НА ИМОВИНУ од сада и преко МОБИЛНЕ АПЛИКАЦИЈЕ
ФТ објашњава да Србија, са оценом 11,92, привлачи скоро 12 пута већу количину гринфилд инвестиција која би се могла очекивати с обзиром на величину њене економије. А и 2016. године такође је била прва на овој листи.
Свака од првих 10 земаља рангираних у индексу доживела је пораст броја СДИ пројеката у 2018. у односу на 2017. годину. Индекс користи методологију коју је Унцтад осмислио за укупна страна улагања и примењује је само на гринфилд СДИ.
Зашто је био ОМИЉЕНИ ГРАДОНАЧЕЛНИК: Ових 5 ствари у Београду не би било без Бранка Пешића (ВИДЕО)