ОВО ВИШЕ НИЈЕ РЕАЛНО, ЦЕНЕ СТАНОВА НАЈВЕЋЕ У ПОСЛЕДЊИХ 30 ГОДИНА: Ново "дивљање" на српском тржишту некретнина
У Нишу забележен раст од чак 40 одсто.
О експанзији тржишта некретнина у Србији, али и у свету, пише се дословно свакодневно и централна тема су управо цене квадрата, које су пробиле и пробијају сва очекивања. Када их упоредимо са почетком године, добијамо бројке које приказују несвакидашњи раст. Готово без објашњења остаје пример у Булевару Немањића у Нишу где је квадрат за пола године поскупео за фантастичних 41,14 одсто. А, Ниш никако није једини пример где цене станова константно дивљају.
Из месеца у месец расле су и цене по другим градовима у Србији, показују подаци сајта Nekretnine.rs. Практично, по појединим београдским општинама, попут Миријева, цена је за шест месеци расла и за 10 одсто, у Новом Саду, на Новом насељу квадрат је истовремено поскупео за 11 процената...
Узроци раста су многобројни, сви су међусобно испреплетани, и крећу се од неуравнотежене понуде и тражње, преко мањка инвестиционих прилика за грађане Србије, до поскупљења грађевинских материјала и повољних кредита у банкама и рекордно ниских камата које иду и испод 3 одсто годишње.
По Београду цене некретнина су расле свуда, осим на Палилули где је за 6 месеци забележен пад од 1,74 одсто. У осталим општинама су цене искључиво расле.
У самом центру града у јануару се квадрат плаћао, у просеку, око 2.430 евра, док се у јуну цена кретала око 2.510 евра, што значи да су цене порасле за око 4,9 одсто. У случају Новог Београда, цене су за шест месеци порасле за око 2,6 одсто и у јуну квадрат у овој општини коштао 1.950 евра.
На Врачару су цене порасле у протеклих 6 месеци за 3 одсто, на Вождовцу су расле нешто више, 4,46 одсто. Шампион Београда у расту вредности некретнина је Миријево где су цене порасле за чак 9,39 одсто, са 1.151 евро за квадрат на 1.268 евра.
У Новом Саду цене су највише расле у Новом насељу и то 10,8 одсто, са 1.256 евра, на 1.389 евра. У центру Новог Сада забележен је блажи раст од 6,24 одсто, са око 1.648 одсто на 1.751 евро.
Мањи раст су забележила Подбара, око 2,2 одсто и Грбавица тик изнад 3 одсто раста цена некретнина.
Апсолутно највећи раст вредности некретнина на тржишту у Србији је у Нишу.
У Булевару Немањића су цене расле у астрономским категоријама. Невероватних 41,14 одсто раст вредности некретнина, значи да се у јануару квадрат плаћао 924 евра, док је крајем другог кварала он вредео округло 1.300 евра.
На Дурлану је вредност квадрата расла за 22,91 одсто и тамо се квадрат у јуну попео на 949 евра. На Палилули у Нишу је цена квадрата расла за 17,3 одсто, а у Пантелеју, који је забележио у овом граду најмању стопу раста у претходних 6 месеци, вредност је расла за чак 12,3 одсто.
Крагујевац и Панчево бележе нешто мање стопе раста цене квадрата наспрам остатка Србије. Цене у Крагујевцу су до јуна расле за 1,25 одсто, тј. квадрат тамо вреди 810 евра, а у Панчеву где је квадрат у просеку у јуну био 975 евра, вредност квадрата је порасла за 6,09 одсто. Интересантно је да је у овм градовима било месеци када је раст ишао и до 10 одсто, али је онда услеђивао и пад. И то је био случај код готово свих градова.
Просек, међутим, говори да цене константно расту.
Да је дешавање на нашем тржишту некретнина део ширег, глобалног тренда сведочи и податак да су цене некретнина у развијеним државама сада 10 одсто веће од вишегодишњег просека.
Само у првом кварталу ове године просечни раст цена у 40 држава чланица ОЕЦД-а био је 9,4 одсто, што је најснажнији раст у последњих 30 година.
Аналитичари кажу да су узрок овог тренда ниске камате, штедња акумулирана у последњих годину дана и све већа потреба за стамбеним простором услед ширења рада од куће, преноси Пословни дневник.