ПАДАЈУ РЕКОРДИ У 2021: Недимовић најавио изузетан раст у пољопривреди следеће године
Првих десет на ранг листи стартапова били су људи из Медвеђе, Бојника, Куршумлије, а сврха мере је да млади остану на селу
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је да ће српска пољопривреда у следећој години имати раст већи од пет одсто у односу на 2019. која је била рекордна.
Он је навео да ће учешће пољопривреде у БДП-у и борби Владе да се обезбеди пад БДП-а не већи од један одсто бити значајно веће, што је гарант нашој земљи да у следећој години можемо направити искорак напред.
ПОЖУРИТЕ, РОК ИСТИЧЕ: Ако желите у пензију по овогодишњим правилима, имате још ЧЕТИРИ ДАНА за предају захтева
ПОЈАЧАНЕ КОНТРОЛЕ, ИНСПЕКЦИЈЕ СТАЛНО НА ТЕРЕНУ: Да ли се поштују мере у тржним центрима и маркетима у Србији?
"КАФАНСКО ПОДЗЕМЉЕ" СВЕ АКТИВНИЈЕ - КОРОНА ЖУРКЕ НЕ ПОСУСТАЈУ: Тајна окупљања на црном списку Кризног штаба
- Новац намењен у буџету за пољопривреду ће се користити за набавку опреме, механизације, система за наводњавање, за класичне субвенције по литру млека, товно и млечно говедарство, па ако желите да купите млечну краву добијате 50 одсто поврата од државе - истакао је Недимовић, додавши такође да када пољопривредник купи трактор који кошта 15.000 евра, држава му даје 7.500 евра.
Министар је додао и да је проширена листа младих пољопривредника, који добијају новац.
- За стартапове за младе је било 5.200 пријава, 4.700 је испунило услове, вишсе од 3.000 је исплаћено - добију милион и по динара гранта, дужни су да обезбеде још 25 одсто сопствених средстава и да улажу у пољоприведну производњу - рекао је Недимовић.
Недимовић је истакао да су првих десет на ранг листи људи из Медвеђе, Бојника, Куршумлије, а сврха мере је да млади остану на селу.
Министар је навео да је Србија је земља пољопривредника јер је више од 52 одсто људи директно или индиректно повезано са пољопривредом.
- У овој години смо схватили које је место пољопривреде и хране у целом систему безбедности једне земље.Када немате храну, настаје гомила проблема, погледајте земље у окружењу у марту и априлу, неке које смо сматрали да су на врхунском степену развоја, где су були празни рафови - рекао је Недимовић и навео да је у Србији увек било довољно хране.
Навео је да српска малина ове године потукла све рекорде када је реч о извозу који је износио 247 милиона долара.
Извезено је и јабука за 130 милиона долара, а очекује се и рекорд у извозу воћа и поврћа од милијарду долара
Министар је указао и да виноградарство наш значајан ресурс, на који протеклих 20, 30 година нисмо обраћали довољно пажње, нагласивши да је сада циљ да сваке године имамо између 700 и 1.000 хектара нових засада а имаћемо и 36 нових винарија.
- Морамо да развијамо винарије и сваке године биће нови позиви за њих - рекао је Недимовић, наводећи да се ради и на развоју производње ракије и да постоји доста робе друге и треће класе која најбоље може да иде за производњу ракије.
Развој агротуризма
Истакао је и да је био ИПАРД конкурс за агротуризам на који се јавило 309 људи. Реч је о новцу вредном 40 до 50 милиона евра који ће бити пласиран у програму, а обухватиће и производе као што су вино, ракија, месо, сир који ће бити пласирани у агротуризму.