Пале залихе нафте у САД: Цене у благом порасту!
Неочекивани пад залиха нафте у САД погурао је данас навише цене овог енергента, али у ограниченој мери, због тмурних перспектива америчке економије, где корона вирус “убија” тражњу за горивом, као и због страховања од потенцијалног другог таласа епидемије.
Цена фјучерса северноморске нафте “брент” порасла је за 18 центи или 0,6 одсто, на 29,37 долара по барелу у 6:21 часова по средњоевропском времену извештава Ројтерс.
Плаже у Грчкој се отварају у суботу: Прописано је 13 ПРАВИЛА које сви туристи морају ОБАВЕЗНО ДА ПОШТУЈУ
ИСПЛАТА 100 ЕВРА НА СВАКИХ ПЕТ ДАНА: Ово су начини за пријаву, а ево и када ће стићи новац!
ПРВОГ ДАНА ПОДЕЉЕНО 6.700 ВАУЧЕРА: Грађанима Србије на располагању још 400.000 ваучера за одмор
Фјучерсо америчке “лаке” нафте WTI ојачали су за 23 цента или 0,9 процената, на 25,52 долара за барел.
Цене “црног злата”бележе опоравак у последње две недеље, пошто су поједине земље света ублажиле мере ограничења кретања уведене због корона вируса и кренуле са поновним отварањем фабрика и продавница.
Међутим, у Јужној Кореји и Кини регистровани су нови случајеви заразе што је подгрејало страховаја од могућег другог таласа инфекција који би утицао на економски опоравак и потражњу за горивом.
Председник амерчких Федералних резерви Џером Пауел упозорио је јуче на потенцијално "дужи период" слабог економског раста и заложио се за додатну фискалну потрошњу како би се ублажили негативни ефекти пандемије на привреду.
Пад залиха сирове нафте у САД-у пружио је одређену подршку ценама на почетку трговања. Количине нафте у америчким складиштима су опале за 745.000 барела на 531,5 милиона барела у седмици до 8. маја, што је први пад од јануара, саопштила је Управа за енергетске информације (ЕИА).
Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) објавила је да због пада потрошње горива очекује смањење глобалне тражње за нафтом за 9,07 милиона барела у 2020., што је знатно горе у односу на њену претходну прогнозу о паду тражње за 6,85 милиона барела. ОПЕК је такође навео да очекује да ће у другом кварталу бити забележен највећи пад потражње.