ПАПРЕНЕ ЦЕНЕ ОГРЕВА: Дрва у Србији скупља него икад
Улазак у јесен и пад температуре натерали су бројне домаћине у Србији да подложе прве ватре у својим кућама.
То је био и сигнал продавцима огрева да одмах подигну цене, па је тако у граду на Колубари знатно поскупело огревно дрво, те кубик, с превозом, кошта до 4.600 динара, а у Чачку цена иде и до 5.200 динара. Све популарнији пелет у Ваљеву кошта до 200 евра по тони, Чачани плаћају исто толико, док је летос пелет овде могао да се пазари и за 160 евра.
Реновирање лакше и јефтиније него икада: Понуда као саливена да ваш дом поново заблиста
Бизнисмен, тајкун и медијски стручњак: Ивица Тодорић постао "најпопуларнији" хрватски БЛОГЕР
У Ваљеву се, иначе, више од 80 процената домаћинстава греје у сопственој режији. Са ваљевских стоваришта већ је кренула испорука огрева. Сирова "колубара" продаје се за 7.500, а сува од 12.500 до 13.000 динара по тони. Ваљевци су заинтересовани и за угаљ "крека" и "бановићи", чија је цена 12.000, односно 16.000 динара за тону.
Са друге стране, у чачанском крају највише се пазари "колубара", чија је цена ове сезоне око 7.500 динара, док се за такође популаран "пљеваљац" плаћа 12.500 динара по тони, али без вуче.
И Чачани и Ваљевци, ипак, најчешће се одлучују за грејање на дрва, иако су она највише поскупела ове године. У селима у околини ових градова, без урачунатог превоза, дрво за огрев може да се пазари за око 4.000 динара по кубику, па и јефтиније у појединим местима у горњем Драгачеву или Ивањици.
Руси на корак од ЗАБРАНЕ Фејсбука: Ви мате кориснике, ми имамо и друге друштвене мреже
- Ако неко не може, или не жели да сам пакује огрев, постоје они који те услуге обављају - каже Ваљевац који се греје у сопственој режији. - Кад је огревно дрво у питању, не треба онда сметнути с ума да на цену набавке по кубику треба урачунати и трошкове сечења, па и цепања дрва, за оне који то не могу, а то опет знатно повећава цену. Уз то, највећи број Ваљеваца огревно дрво или угаљ платиће одједном, што је веома велико издвајање из кућног буџета.
Иста ситуација је и у граду на Морави, где се, рецимо, за стругање дрва плаћа око 250 динара по метру кубном, а за цепање исто толико.
- До прошле године сам се грејао на дрва, али сам ове године увео котао на пелет. Инвестиција јесте скупа, али се надам да ће се исплатити. Јер, рецимо, трошио сам за сезону око 17 метара дрва за грејање куће од око 100 квадрата, и то ме је коштало око 85.000 динара. Сада сам купио четири тоне пелета по 160 евра, и то ће бити довољно за зиму. Уштеда је велика, а да не причам што никакве муке нема око ложења, чишћења котла, избацивање пепела - казао нам је Драгиша Јефтић из Чачка.
На другој страни, Ваљевци и Чачани који су прикључени на градску топлану неће имати овакве главобоље.
- Сви топлотни извори су деконзервирани и припремљени тако да грејање може почети сваког момента - рекао нам је Данко Ћаловић, директор Јавног предузећа за грејање "Чачак", истакавши да су у току уобичајене инспекције пред грејну сезону и испитивање унутрашњих гасних инсталација како би могло да се дозволи пуштање гаса. - Сви топловоди су повезани, испитани и стављени под притисак. Засад се још увек раде интервенције по зградама да би се у наредном периоду због регулисања система кварови свели на минимум.
ПОЧЕТАК СЕЗОНЕ
ГРЕЈНА сезона почиње 15. октобра, ако температуре не падну испод 12 степени целзијуса. Ако средња дневна температура по прогнози Републичког хидрометеоролошког завода буде испод поменуте температуре, тада се укључује систем грејања.
Одличне вести за малинаре: Влада Србије разматра оповећању подстицајних средстава
Из топлана најављују да ће са топлим пробама почети чак и раније, али објашњавају да морају бити пажљиви, јер се сада грејање плаћа према утрошку. У случају да три дана заредом температура буде нижа од 12 степени, топлане ће као и претходних година почети да греју раније. Лане, на пример, грејна сезона почела је 4. октобра.