ПЕТ ТАЧАКА ЗА СПАС СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: Погледајте шта подразумева Вучићев пакет мера вредан пет милијарди евра
Држава издваја 700 милиона евра за подршку микро и малим предузећима како би њихов бизнис опстао после кризе коју је изазвао корона вирус. Подстицај ће добити сва она предузећа која нису отпустила више од 10% радника
Очи целе привреде упрте су у сутрашње представљање мера подршке, неке је већ најавио председник Србије Александар Вучић истичући да ће највећа помоћ државе бити усмерена ка малим привредницима.
Пакет економских мера, тежак пет милијарди евра, само је први корак помоћи коју државни врх планира како би привреда и грађани лакше пребродили кризу изазвану светском пандемијом вируса корона.
СВАКИ ЧОВЕК ЈЕ ВАЖАН! Док корона хара Србијом, запослени у Меридиану одазвали су се на НАЈВАЖНИЈИ ПОЗИВ!
ЛЕКЦИЈЕ ИЗ 2008. САДА ШТИТЕ ТРЖИШТА: Две су кључне, а обе су сада примењене
Председник Вучић је нагласио и да ће гледати да јавни дуг ниједног тренутка не пређе 60 одсто БДП, и поновио да за, разлику од Хрватске, Србија неће ићи на смањивање плата у јавном сектору. Држава ће додатно уложити и у оснаживање стубова нашег система - Телеком, ЕПС...
- Врло добра монетарна политика допринела је томе да лакше можемо да поднесемо удар у односу на друге земље. Ублажавамо удар, али не обећавам да ће да теку мед и млеко. Зато ћемо брзо и снажно да кренемо и да се изборимо у политичкој и економској расподели у свету када се заврши све са короном. Хоћемо да оснажимо нашу привреду, брже него што ће то други урадити. Планирамо позитиван раст БДП после короне, а и следеће године - поручио је Вучић.
Управо те најављене мере су не само помоћ већ и подстицај за привреду, Андреја Бркић, председник Извршног одбора Уније послодаваца Србије (УПС). Она објашњава 5 најважнијих мера које ће сутра бити представљене, а међу којима је и једна која није поменута претходне вечери:
- Свака фирма која није отпуштала раднике ће добити минималац. То је велика помоћ. Одскочна даска - рекла је Бркићка.
- Отварање гаранцијског фонда је феноменална мера. Постоји много фирми које уопште нису могле да приђу кредитима, банкама. Сада ће имати могућност да добију кредите, можда и запосле више људи, прошире пословање. Раније су фирме имале проблем када једном закасне, или уђу у кашење у наплати и због једне блокаде, (можда и добављача) прецрта их банка. Нико од њих није могао да добије никакав кредит. Били су осуђени на пропаст, много је таквих фирми. А ова мера је и најважнија за мала, микро предузећа и предузетнике - нагласила је она
- Знали смо да постоји неки суфицит. Али нисмо имали информацију колико заправо има новца у државној каси. Ми се годинама боримо да се настави са смањењем парафискланих намета, али да је сада време да се захтеви ставе са стране. Сада ми је драго што нас нису за све послушали. Држава је у међувремену куповала злато, држала је резерве, радила на јачању монтеране политике. Ово су потпуно подстицајне мере, не само да преживе предузећа и привреда, него је и подстицајна мера за радну привреду - рекла је она.
- Аконтације за порез су одоложене, неће се повећати порез на добит два месеца значи да ће предузетници ипак морати да држе раднике и да их плаћају, а онда ће држава да их награди. Нажалост код нас је тако, ако би се сада дао новац, не би га сви користили како треба, а сада се ипак терају на планирање, одговорност, што ми поџавамо.
- Биће још неких мера које ће тек бити обајављене. Ми смо, на пример тражили подршку за угоститеље и хотелијере. Да 50 одсто плате пореза на имовину и вероватно ће се и то усвојити.
Иначе, микро и мала предузећа у Србији има око 600.000. Сви они могу да рачунају на олакшице и конкретну помоћ, јер, како је поручио шеф државе Александар Вучић, имамо стабилну економску и фискалну ситуацију, а захваљујући монетарној политици НБС и високе девизне резерве, стабилан курс динара, умерен ниво инфлације.
Србија је за сада једина земља у региону, а и шире, која је поред великих држава попут Кине и САД, издвојила више од 10 одсто БДП за ублажавање кризе изазване пандемијом вируса корона. Примера ради, Хрватска је прошле недеље усвојила мере односно одобрила 3,9 милијарди евра за помоћ домаћој привреди и грађанима у актуелној кризи, а власти у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији још нису предузеле такве потезе.
Азијске берзе поново у паду, улагачи страхују да ће парализа потрајати месецима
СТИЖЕ ПОМОЋ ГРАЂАНИМА И ПРИВРЕДИ: Србија спремила ПЕТ МИЛИЈАРДИ евра за борбу против кризе изазване пандемијом
КОРОНА ВИРУС РАЗАРА СВЕТСКЕ БЕРЗЕ: Изгубљено чак 15 БИЛИОНА долара!
Једни профитирају, а други имају стравичне губитке: Ево на који начин корона вирус утиче на бизнис
Обустављено копање српског литијума: Запослени ЗБОГ КОРОНЕ спаковали кофере и вратили се својим земљама